Brnabić je na skupu u Domu omladine ukazala na značaj ove platforme, koja je namenjena deci, učenicima, roditeljima, prosvetnim radnicima, ali i državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, kako bi se naše društvo sistemski borilo protiv ovog problema.
Premijerka je podsetila na to da je Vlada osnovala ovu platformu u martu 2021. godine i da ona predstavlja najvažniji rezultat rada Vlade sa sindikalnim organizacijama u prosveti, koje predstavljaju prosvetne radnike, i organizacijama civilnog društva koje se bave tom temom.
Ovo je naša prva nacionalna platforma koja svima pruža mogućnost da prijave zlostavljanje dece, njihovo zanemarivanje, nasilje i eksploataciju. Ona će, ukoliko je svi zajedno promovišemo, predstavljati ogroman resurs čitavom našem društvu da svu decu zaštitimo, poručila je ona.
Prema njenim rečima, za godinu dana je obukama na platformi “Čuvam te” pristupilo više od 44.000 registrovanih korisnika, a pokrenut je pilot-projekat u kojem učestvuje 12 osnovnih i 12 srednjih škola i u kojem će se pratiti efekti rada roditelja i nastavnika na platformi.
Predsednica Vlade je ukazala na to da postoji ogromno interesovanje dece za savete i teme vezane za digitalno nasilje, najavivši ubrzanje rada na platformi kako bi se omogućila prijava nasilja na njoj, ali i umrežavanje centara za socijalni rad, zdravstvenih ustanova i policijskih stanica.
To sve moramo da uradimo najkasnije za četiri do pet meseci i tek će onda platforma imati svoju punu funkcionalnost i omogućiće nam da pratimo sve prijave, istakla je Brnabić.
Ona je ukazala na to da se važnost ovog projekta vidi po tome što se oko njega okupilo šest ministarstava – za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, unutrašnjih poslova, zdravlja, trgovine, turizma i telekomunikacija i za brigu o porodici i demografiju.
Nikada pre nije postojalo jedno mesto i jedna inicijativa na kojoj su svi ovi resori radili zajedno, istakla je Brnabić.
Ministarstva su potpisala protokol o pružanju međusektorskih usluga na platformi “Čuvam te” i obavezala se na to da će koordinisano, putem platforme, građanima pružati sve informacije u cilju sprečavanja nasilja, kao i da će zajedno kreirati obuke za nastavnike, učenike i roditelje na različite teme.
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić rekla je da je ministarstvo na čijem je čelu prepoznalo opasnosti digitalnog okruženja i da je kroz nacionalni kontakt centar, koji je osnovalo 2017. godine, umrežilo MUP, Ministarstvo za rad i socijalnu politiku i Ministarstvo zdravlja.
Prema njenim rečima, tako je napravljen interresorni sistem koji je pružao koordinirani odgovor na različite vrste zloupotreba u digitalnom okruženju.
Na platformi nacionalnog kontakt centra i preko platforme “Pametno i bezbedno” imali smo više od 29.000 kontakata sa decom, ali i sa odraslima i starijom populacijom, navela je Matić.
Ona je ukazala na to da je “Čuvam te” mnogo šira platforma koja pruža odgovore na nasilje koje je sve prisutnije u mnogim segmentima našeg društva.
Ako želimo da radimo na reformi obrazovanja i poboljšanju telekomunikacione infrastrukture u školama, moramo istovremeno raditi i na poboljšanju digitalnih veština i unapređenju svesti o njihovom značaju kod učenika, roditelja i profesora, naglasila je ministarka.
Kako je istakla, ključ uspeha svih tih inicijativa jeste u međuresornoj saradnji, da se čitavo društvo uključi i shvati opasnost od nasilja.