Ružić je u izjavi za Radio-televiziju Srbije (RTS) istakao da zasad nije doneta odluka o tome da se pređe na onlajn nastavu, kao i da će produžetak jesenjeg raspusta biti razmatran na sednici Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti COVID-19 početkom naredne nedelje.
On je preneo da je održan kvalitetan sastanak Tima za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola sa medicinskim delom Kriznog štaba, podsetivši na to da se od početka školske godine rade analize stanja u obrazovnim ustanovama.
Što se tiče obrazovnog sistema, i dalje tvrdim da situacija po brojevima uopšte nije alaramantna, ali je tačno da dolazi do većeg broja obolevanja kod dece i prijema kod pedijatara, predočio je prvi potpredsednik Vlade.
Prema njegovim rečima, na sastanku je bilo reči o tome koje su to još mere koje bi mogle da naprave pauzu u zaražavanju i spreče ulazak virusa spolja u obrazovni sistem, a jedna od mera bilo bi uvođenje onlajn nastave.
Ukoliko se još neke mere budu predložile i usvojile, mislim da će to biti jedna simbioza dve ili tri mere koje će služiti da se poveća broj vakcinisanih, da se napravi pauza i da se smiri rast brojeva, objasnio je Ružić.
On je, odgovarajući na pitanje da li očekuje da se produžetkom raspusta prekine lanac transmisije, rekao da je uveren da će to biti dovoljno, podvukavši da se prenošenje virusa ne događa u obrazovnom sistemu, već u opštoj populaciji van njega.
Prvi potpredsednik Vlade je naglasio da je tu srž problema, da on ne može biti u obrazovnom sistemu i deci, već koliko imamo svest i individualnu odgovornost i solidarnost da se vakcinišemo.
Vakcina je, kako je ponovio, civilizacijska tekovina koju treba iskoristiti da bismo ovu pošast pobedili. Najvažnije je da pozovemo građane da shvate da je vakcina jedini način da izađemo iz pandemije, a ukoliko to ne učinimo stalno će mutirati neki soj i dolaziće do zaražavanja.
On je potvrdio da će danas biti objavljeno saopštenje Tima za škole o eventualnoj promeni modela nastave u pojedinim jedinicama lokalne samouprave za sledeću nedelju.
Ružić je podsetio na to da je krajem avgusta i početkom septembra bilo reči o testiranju učenika na prisustvo koronavirusa, i ocenio da je to stvar svesti i odgovornosti onoga ko vodi računa o svom detetu i da ne vidi u tome bilo kakav problem.
Na pitanje kako da se utiče na roditelje koji ne prijavljuju da su im deca zaražena, on je rekao da se pokušava da se dopre do njih na svaki način.
Mislim da ukoliko takvih roditelja ima to nije predmet rada resornog ministarstva. Moje mišljenje jeste da jedno takvo neodgovorno ponašanje zaista zaslužuje sankciju, a mi ne sankcionišemo roditelje, zaključio je prvi potpredsednik Vlade.