Нове кинеске инвестиције у српски енергетски сектор вредне 2,7 милијарди евра
09/05/2024Фото: Емилија Јовановић
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић потписала је данас два споразума са кинеским компанијама који ће омогућити нове кинеске инвестиције у српском енергетском сектору укупне вредности око 2,7 милијарди евра.
Министарка је са компанијом „Чајна Енерџи Интернешнл Груп“ (China Energy International Group) потписала Оквирни споразум о пројекту изградње постројења за прераду нафте и нафтних деривата у Смедереву, а са компанијом „Хунан Рич Фотоволтаик Сајнс енд Технолоџи“ (Hunan Rich Photovoltaic Science & Technology) Меморандум о разумевању о улагањима у области обновљивих извора енергије.
Ђедовић Хандановић је истакла да јој је велико задовољство што након историјске посете кинеског председника Си Ђинпинга Србији потписујемо важне споразуме којима отварамо ново поглавље у нашој сарадњи у области енергетике, и обезбеђујемо директне инвестиције кинеских компанија које имају велики значај за нашу енергетску сигурност и енергетску транзицију. Први документ предвиђа изградњу постројења за прераду нафте и нафтних деривата у Смедереву. Нови погон производиће деривате нафте у складу са највишим технолошким, еколошким и стандардима квалитета производа у ЕУ. Укупан износ инвестиције процењен је на око 2,4 милијарди евра, а планирано је директно запошљавање 700 људи, и посредно ангажовање око 2.400 радника. Реализација овог пројекта допринеће смањењу енергетске зависности, али и повећању БДП Србије.
Меморандум потписан са „Хунан Рич Фотоволтаик Сајнс енд Технолоџи“ предвиђа инвестицију ове кинеске компаније у фабрику соларних панела капацитета 1 GW у Параћину и изградњу соларне електране снаге 200 МW. „Планирано је да током три године у погон за производњу соларних панела буде уложено 30 милиона евра и запослено 180 радника. Додатно, ова компанија уложиће 280 милиона евра у изградњу соларне електране у Србији“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Она је додала да је НР Кина у светским оквирима лидер у улагању у ОИЕ, која је само у 2023. години додала нових 217 GW соларних електрана, колико и остале земље света заједно, и која веома води рачуна о својој енергетској независности. „Ми желимо да Србија повећава своју енергетску независност, и да буде значајан актер у производњи и соларних панела, и водоника, у нашем региону и у Европи“, додала је министарка.
У оквиру посете кинеског председника Си Ђинпинга Србији раније потписан и Меморандум о разумевању у области геологије и рударства између Министарства рударства и енергетике и Министарства природних ресурса НР Кине.
Амбасадор НР Кине у Србији, Ли Минг, рекао је да су енергетика и енергетска транзиција области у којима су две земље већ оствариле успешне резултате и да ће у будућности још више сарађивати. Наша сарадња у овим областима већ је дала успешне резултате. Кинеске инвестиције у обновљиве изворе енергије омогућиће Србији више чисте енергије и помоћи у достизању угљеничне неутралности. „Надам се да ће у будућности бити још више могућности за запошљавање и коришћење напредних технологија и да ће бити више пројеката у области обновљивих извора енергије”, рекао је амбасадор.
Додао је да је јучерашња посета председника НР Кине Си Ђинпинга Србији била веома успешнаи са су председници потписали декларацију о изградњи заједнице будућности човечанства која је велики скок у нашим односима.
Оквирни споразум о пројекту изградње постројења за прераду нафте и нафтних деривата у Смедереву потписао је генерални директор огранка у Србији „Чајна Енерџи Интернешнл Груп“, а Меморандум о разумевању за пројекат фабрике соларних панела и изградње електране директор компаније „Хунан Рич Фотоволтаик Сајнс енд Технолоџи“.
Потписивању су присуствовали председник Националног савета за координацију сарадње са Руском Федерацијом и НР Кином, Томислав Николић, председник општине Параћин, Владимир Милићевић и градоначелница Смедерева, Јасмина Војиновић.