Позиционирање Србије као водећег регионалног извозника калцита у будућности

Позиционирање Србије као водећег регионалног извозника калцита у будућности

16/12/2022 Off By BERB

Република Србија је, сразмерно својој величини, веома богата минералним сировинама, укључујући и онима које Европска унија препознаје као критичне за привредни развој. Како се у фокусу јавности од недавно нашао калцит, Министарство рударства и енергетике осећа се обавезним да јавности приближи значај и употребну вредност овог минерала поготово његове еколошке карактеристике, имајући у виду да се овај минерал управо користи, између осталог, и у филтерима за пречишћавање воде и одсумпоравање.

 

Калцит је врста калцијум карбоната (формула CaCo3), изузетно чистог природног калцијум карбоната – у нашем случају чистоће 99,63 процента, што га чини једним од најчистијих калцијум карбоната у свету. Његова примена је изузетно широког спектра и користи се готово у свим индустријама – од боје лакова, пластике, папира, па све до сировине за фармацију, козметику, адитива за прехрану, у хемијскoј индустрији… Вредност калцијум карбоната је сразмерно велика његовој чистоћи, тачније када нема примесе олова, живе, кадмијума, магнезијума у великим количинама, баш као онај који је нађен у Србији. Успешно се врше истраживања могућности примене калцијума за производњу батерија будућности које би могле да замене литијумске батерије.

Вађење калцијум карбоната је једноставно, безбедно и није штетно по животну средину, захваљујући савременим технологијама које се користе у поступку. Киселост шума се решава калцијум карбонатом, користи се за одсумпоравање у филтерима у електранама на угаљ и фабрикама. Такође се користи и у филтерима за воду и за побољшање PH вредности земљишта воде у базенима и као реагенс у лабораторијама.

Битно је напоменути да се тренутно за индустрије фармације, козметике и прехрамбене реагенсе, сировина калцијум карбоната увози у Србију и регион у потпуности, што отвара простор за позиционирање Србије као водећег регионалног извозника у будућности.

Став којим се Министарство рударства и енергетике у потпуности руководи јесте да модерно рударство и заштита животне средине могу и морају бити комплементарни процеси. Таква стратегија најбоље се може применити управо на калциту, чиме би се обезбедило не само пуко очување животне средине, већ активно учешће у њеној заштити.

Наша минерална богатства ће нам много значити у годинама које долазе, имајући у виду да су минерални ресурси кључни и за процес енергетске транзиције, за развој нових, еколошки прихватљивих технологија без којих нема развоја обновљивих извора енергије, складиштења електричне енергије и нових “паметних” технологија.

Наш циљ треба да буде не само да сачувамо рударство, већ да омогућимо даљи развој и модернизацију, где је једна од најбитнијих ствари да стално подижемо захтеве и критеријуме кад је реч о утицају на животну средину. Минерално богатство наше земље припада не само садашњим, него и будућим генерацијама, и због тога је важно да знамо чиме располажемо и какав је потенцијал кад је рударство у питању.