Tokom sastanka bilo je reči i o mogućim investicijama francuskih kompanija u ovom sektoru u Srbiji, novim tehnologijama, energetskoj tranziciji i procesu dekarbonizacije.
Tom prilikom je postignut dogovor o formiranju zajedničke radne grupe, koju će činiti predstavnici ovog ministarstva, „Elektroprivrede Srbije“, „Elektrodistribucije Srbije“, članovi MEDEF-a i Ambasade Francuske, koja će se baviti konkretnim, prioritetnim projektima.
Mihajlović je predstavnicima najvećih francuskih kompanija okupljenih u udruženju MEDEF rekla da je Srbija posvećena pitanju dekarbonizacije i svojim obavezama iz Pariskog sporazuma i Sofijske deklaracije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan.
Potpredsednica Vlade je navela da je Srbija potpuno promenila zakonodavni okvir, a posebno su važni Zakon o korišćenju OIE i Zakon o energetskoj efikasnosti i racionalnom korišćenju energije, koji su usklađeni sa EU.
Prema njenim rečima, cilj je da povećamo udeo OIE u narednim godinama, a nadamo se da do 2050. godine budemo potpuno dekarbonizovana zemlja.
Na tome ćemo raditi i kroz donošenje integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana za period do 2030. godine, sa projekcijama do 2050. godine i strategije razvoja energetike Republike Srbije za period do 2040. godine, sa projekcijama do 2050. godine, rekla je ona.
Mihajlović je objasnila i da energetska politika počiva na investicijama u nove kapacitete, unapređenju energetske efikasnosti i povezivanju sa regionom.
Želimo najnovije tehnologije i kompanije koje imaju iskustva u razvoju OIE sektora i mislim da tu postoji mogućnost da sarađujemo. Sporazum o strateškom partnerstvu između Srbije i Francuske daje mogućnost da brže i efikasnije možemo da radimo na zajedničkim projektima, naglasila je ona.
Započeli smo, kako je istakla, projekte kojima unapređujemo energetsku efikasnost, što uz modernizaciju distributivnog i prenosnog sistema i regionalno povezivanje u ovom i u gasnom sektoru predstavlja važne stubove naše energetike.
Na sastanku su učestvovali i predstavnici „Elektroprivrede Srbije“, „Elektrodistribucije Srbije“, koji su govorili o investicionim planovima, izgradnji novih kapaciteta i modernizaciji mreže.
Ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar rekao je da postoji obostrano interesovanje za unapređenje saradnje u oblasti energetike, imajući u vidu da je Zelena agenda u fokusu čitave Evrope.
Prema njegovim rečima, postoji interesovanje francuskih preduzeća za učešće u reformi energetskog sektora, posebno danas kada je energetika centralna tema.
Predsednik Pokreta francuskih internacionalnih preduzeća Kristof Peti naveo je da u poseti Srbiji borave delegacije 19 preduzeća, od kojih su neka specijalizovana za oblast energetike, zelene energije i energetske efikasnosti.
Energetika je danas problem u Srbiji, Francuskoj, celoj Evropi, i važno je da što pre radimo na stvaranju zajedničkih planova i projekata. Mislim da imamo dovoljno kapaciteta da u ovoj oblasti sarađujemo sa Srbijom, svakako postoje dobra prethodna iskustva, istakao je on.