Интересовање привредника из Штајерске да улажу на српском тржишту

Интересовање привредника из Штајерске да улажу на српском тржишту

09/06/2022 Off By BERB

Foto: Vlada Srbije

 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са министарком економије, туризма, региона, науке и истраживања аустријске покрајине Штајерске Барбаром Ајбингер Мидел и представницима привредне делегације ове аустријске покрајине, која борави у посети Србији.

 

Председница владе навела је да је задовољна чињеницом да постоји интересовање привреднике из Штајерске да улажу на српском тржишту, за која, како је објаснила, постоје велики потенцијали, пре свега, када је у питању наука и ИТ сектор.

Премијерка је истакла да извоз у сектору информационих технологија постаје носилац српске привреде, и да је циљ његов даљи развој као кључ успеха у будућности. Она је оценила да је, поред улагања у сектор ИТ технологија, током последњих неколико година, дигитална трансформација, такође, један од приоритета. Подсетила је да је влада 2017. године кренула у комплетну дигитализацију образовања и у повезивање школа на брзи интернет, увођење дигиталних учионица и уџбеника, али и дигитализацију јавне управе, што је дало изузетне резултате.
Такође, како је истакла, Србија је међу првим европским земљама које су увеле кодирање и програмирање као обавезне предмете у основним школама.

Министарка привреде и туризма Барбара Ајбингер Мидел указала је на то да је Штајерска регион са веома развијеним ИТ сектором који препознаје Србију као доброг партнера управо због убрзаног развоја на овом пољу.
Она је оценила да је, с обзиром на то да је Аустрија друга земља по заступљености инвестиција у Србији, потребно искористити ове потенцијале за успостављање чвршће сарадње. Такође, имајући у виду, да су за покрајину Штајерску дигитализација и зелена транзиција приоритетне области, министарка је изразила уверење да ће се сарадња развијати и у овом правцу.

Говорећи о могућностима партнерства, премијерка Брнабић је навела да Србија интензивно ради на развоју вештачке интелигенције и биотехнологије, и да би управо то биле области у којима је могуће постићи успешну сарадњу, не само на државном нивоу, већ и кроз сарадњу универзитета и института, кроз размену искустава, студената и стручних кадрова.