Rana dijagnostika ključna u borbi protiv karcinoma dojke

Rana dijagnostika ključna u borbi protiv karcinoma dojke

19/03/2022 Off By BERB

Izvor: Vlada Srbije/Foto: Tanjug

 

Ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije Zlatibor Lončar održao je danaspovodom Nacionalnog dana borbe protiv karcinoma dojke, sastanak sa studentima medicinskih fakulteta u Srbiji, sa kojima je dogovorio saradnju na zajedničkom projektu u cilju prevencije i ranog otkrivanja te bolesti.

Studenti medicine iz cele Srbije predstavili su projekat Prevencija i rana dijagnostika karcinoma dojke“, kojim su ukazali na probleme dijagnostike i lečenja ovog karcinoma i predložili načine za njihovo rešavanje.

Lončar je podržao inicijativu studenata da se uključe u borbu protiv ove bolesti kroz konkretne predloge, i ukazao na to da je rak dojke izlečiv u više od 90 odsto slučajeva ako se otkrije na vreme.

On je rekao da očekuje od studenata da kroz tribine i edukacije podižu svest kod mladih žena o važnosti preventivnih pregleda, čime se stvara šansa da budu u onih 90 odsto slučajeva kod kojih je rak izlečiv, upravo jer je otkriven na vreme.

Država će studentima obezbediti logističku pomoć, kako bi se svi predlozi studenata sproveli, poručio je ministar i dodao da će se stvoriti uslovi da se ubrza procedura lečenja za žene kod kojih se karcinom odmah otkrije.

Vaš dolazak u ovolikom broju mi daje nadu da možemo da uspemo zajedno, rekao je Lončar budućim lekarima i izrazio zadovoljstvo što se mladost uključila u ovakvu akciju sa državom, jer to je garant uspeha.

Prema njegovim rečima, studenti medicinskih fakulteta širom Srbije će izabrati svoje predstavnike i od ponedeljka će, zajedno sa direktorkom Instituta za javno zdravlje “Batut” Vericom Jovanović, raditi na izradi strategije kojom će raditi na poboljšanju lečenja i prevenciji raka dojke.

Predsednik organizacije “Medicinski krug” i student Medicinskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Đurić, koji je učestvovao u izradi projekta, rekao je da se karcinom dojke najčešće dijagnostifikuje kod žena koje su starije od 45 godina da trenutnim zdravstvenim kriterijumima nisu obuhvaćene mlađe žene, koje su takođe u riziku od oboljevanja.

Preventivni genski skrinig se praktično ne sprovodi, trenutni kriterijumi za mamografski skrinig obuhvataju populaciju iznad 49 godina starosti, a pacijentkinje se samoinicijativno javljaju na kontrolu izuzetno retko, naglasio je Đurić.

On je istakao da mlađe žene mogu biti nosioci mutacija na BRKA1 i BRKA2 genima, koje se otkrivaju naprednim genetičkim testovima.

Naša vizija se bazira na spasavanju velikog broja devojaka i žena time što bi se otkrivanjem navedenih mutacija naprednim genetičkim testovima otkrilo koje osobe su u riziku. Time bi se značajno doprinelo prevenciji ove bolesti, zaključio je Đurić.