Neplaćeni rad čini 21,9 odsto BDP Srbije

Neplaćeni rad čini 21,9 odsto BDP Srbije

24/02/2021 Off By BERB

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je danas da je Srbija druga zemlja u svetu koja je, u saradnji sa UN WOMEN i Vladom Velike Britanije, sprovela ekonomsku analizu neplaćenih poslova staranja o porodici i u domaćinstvu.

Mihajlović je na konferenciji “Rodno odgovorno upravljanje –  preraspodela neplaćenog rada” istakla da je pomenuta analiza urađena sa ciljem da se poboljša kvalitet života žena i da se učini više u ravnopravnoj raspodeli neplaćenog rada.

Ona je navela da analiza pokazuje da neplaćeni poslovi u domaćinstvu, koje uglavnom obavljaju žene, imaju svoju vrednost i čine 21,9 odsto BDP-a Srbije.

Prema njenim rečima, 96 odsto žena kao razlog za skraćeno radno vreme navodi upravo brigu o deci i porodici, a samo četiri odsto muškaraca traži isto.

Žene 20 odsto svog vremena provode u neplaćenim poslovima. Očekujem da iz ovoga proizađu određene odluke, da budu deo zakona i da nastavimo dalje zajedno da radimo na stvaranju rodno ravnopravnog društva, poručila je Mihajlović.

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić istakla je da se mora razgovarati o tome koliko svaka žena doprinosi razvoju društva, koliko košta briga o kući, o drugima i starijima, a koja, bez ikakve novčane nadoknade, uglavnom pada na žene.

Zamenica Ambasadorke Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji Rebeka Fabrici objasnila je da je ekonomska analiza neplaćenih poslova u oblasti staranja sprovedena u okviru projekta “Rodno odgovorno upravljanje –  preraspodela neplaćenog rada”.

Ovaj projekat je, kako je precizirala, finansiran kroz Fond za dobru upravu Vlade Velike Britanije zajedno sa Vladom Srbije, a pokazao je da neplaćeni rad, koji uglavnom obavljaju žene, iznosi 9,2 miliajrde evra, odnosno 21,9 odsto BDP.

Prema njenim rečima, ravnopravna raspodela ovog posla, kao i podrška institucija kroz usluge, dovešće do osnaživanja žena, ali i do opšteg ekonomskog i društvenog razvoja.

Ona je izrazila zadovoljstvo što je Vlada Srbije spremna da aktivno radi na izmenama pravnih akata i pružanja usluga koje će pokrenuti promene.

Direktorka Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji Milana Rikanović rekla je da je, kada se govori o neplaćenom radu, važno razumeti koji rodni stereotipi postoje u društvu vezano za brigu o porodici i domaćim poslovima.

Moramo da se više angažujemo na uključivanju muškaraca u roditeljstvo i kućne poslove, da uvodimo nove sisteme podrške koji bi doprineli preraspodeli neplaćenog rada. Želimo da pružimo sisteme podrške donosiocima odluka, poručila je ona.

Projekat “Rodno odgovorno upravljanje – preraspodela neplaćenog rada” realizovali su Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i UN Women, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Ambasade Velike Britanije u Srbiji.

 

Izvor: Vlada Srbije/Foto: Tanjug