Podgorički Dan: Peconijeva firma „Monus” (ne) legalno prebacila 24,7 tona cigareta u Egipat!
13/05/2017FIRMA „Monus”, iza koje stoji kontroverzni beogradski biznismen Predrag Ranković Peconi, preko Crne Gore tokom prošle godine prebacila je 24,7 tona cigareta u Egipat. Iako bi poslovanje firme ovog tajkuna sa egipatskim kompanijama trebalo da izaziva povećanu pažnju državnih organa, vrh crnogorske vlasti omogućio je Rankovićevom preduzeću da nesmetamo izvozi na egipatsko tržište.
Informacije o izvozu duvana koje je obavila firma „Monus” iz Beograda sadrži dokumentacija Uprave carina Crne Gore, do koje je došao „Dan”. Prema prijavama ukrcaja, firma „Monus” je u četiri navrata tokom prošle godine izvozila cigarete preko Luke Bar u Egipat. Svaka pošiljka bila je između šest i sedam tona cigareta, i ukupno, prema carinskim podacima, „Monus” je u Egipat prebacio 24,7 tona cigareta.
Interesantno je da prijava ukrcaja ne sadrži naziv brenda cigareta koje je beogradska firma u četiri navrata isporučila partnerima u Aleksandriji.
Srpski mediji pisali su prije nekoliko godina da je Poreska uprava te zemlje evidentirala dug od 2,5 milijardi dinara koji proizvođač cigareta „Monus” nije izmirio. Pojašnjeno je da je preduzeće „Monus” oficijelno u vlasništvu firme Tobako impuls, čiji je zvanični vlasnik izvjesni Dejan Stanković iz Beograda. Informacije koje su objavljivali pojedini beogradski mediji, međutim, ukazuju da je pravi vlasnik ove firme Predrag Ranković Peconi.
Za njega se priča da je blizak i srpskom premijeru i novoizabranom predsjedniku Aleksandru Vučiću.
U emisiji televizije „Hepi” Vučić je nedavno pohvalno govorio o ovom biznismenu. Rekao je da se duže poznaje sa Rankovićem, kao i da se raduje njegovim poslovnim uspjesima.
Dnevni list „Kurir” je 2014. godine objelodanio da je od 1998. do 2003. godine iz Srbije ilegalno cigarete iznosilo između 100 i 200 kamiona za potrebe Rankovićeve firme, na čemu je Peconi navodno zaradio oko 100 miliona eura. Cigarete su, prema tim navodima, iz fabrike „Makedonija tobako“ švercovane preko graničnih prelaza Tabanovci u Makedoniji i Preševo u Srbiji. Posle prelaska granice, u međuzoni, na kamionima su mijenjane tablice. Nije poznato da li su ovi navodi privukli pažnju tamošnjih istražnih organa.
Navedeno je da su uz lažne papire koji su prikazivali da se u kamionima nalazi pirinač, a uz pomoć veza na srpskoj granici, ulazili u Srbiju. Odatle su cigarete dostavljane kupcima u Srbiji ili prebacivane u magacin u Zemunu. Adresa firme „Monus” nalazi se u Zemunu.
Predrag Ranković Peconi je, inače, vlasnik televizije „Hepi”. Beogradski mediji prenijeli su da je Ranković vlasnik „Inveja“ iz Zemuna, u okviru koje posluje ukupno deset različitih firmi. To su konditorska industrija „Medela“ iz Vrbasa, fabrika ulja i biljnih masti „Vital“ iz Vrbasa, fabrika šporeta i peći na čvrsto gorivo „Milan Blagojević“ iz Smedereva, industrija pića „Rubin“ iz Kruševca, fabrika deterdženata „Albus“ iz Novog Sada, mlinska industrija „Ratar“ iz Pančeva, ali i „Luka Dunav“ iz Pančeva, „Pekarska industrija“ iz Pančeva i fabrika ulja i biljnih masti „Sunce“ iz Sombora.
List „Kurir” je još 2014. godine objavio da je i fabrika duvana „Monus“ iz Zemuna, takođe, dio Rankovićeve poslovne grupacije.
Sredinom marta ove godine došlo je do pucnjave u hotelu „Prag” u Beogradu, u kojoj je ranjen Predrag Ranković Peconi, ali, kako je kasnije saopšteno, on nije bio životno ugrožen.
Prema podacima iz zvaničnih dokumenata Uprave carina Crne Gore, partneri Rankovićeve firme u „duvanskom biznisu” su iz Kaira. U pitanju su firme „Misr forejn trejd” i „Idžipt air for turizam”, a obje se nalaze u Kairu. O njima na internetu nema puno podataka.
Cigarete su do Aleksandrije transportovane brodovima – Bjorg, koji plovi pod zastavom Barbude, i Kontor, koji plovi pod zastavom Maršalskih ostrva. (Dan,cg)♦