Super hrana: divlji krompir (čičoka)
25/04/2016Čičoka može da se jede sirova na salatu, ali i da se dodaje supi, varivima i da se priprema na sve druge načine kao klasični krompir
ČIČOKA (Helianthus tuberosus) je biljka koja se naziva još divlji krompir, morska repa i jerusalemska artičoka. Otkrivamo vam blagodati ove biljke velikih žutih cvetova, visoke stabljike i neuglednog grma, koji skriva mnoštvo zdravlja
1. Jača imunitet
Ojačajte imunitet prirodnim sredstvima kao štoje čičoka. Ovaj divlji krompir obiluje vitaminima i mineralima, posebno kalcijum, fosforom i magnezijumom. Smatra se korisnom i u prevenciji i lečenju od alergija.
2. Održava težinu
U stoto grama čičoke nalazi se oko 80 kalorija, pa se smatra nisko kaloriska namirnica koja pomaže u održavanju težine, ali i mršavljenju. S obzirom da ne sadrži škrob smatra se zdravom zamenom za krompir.
3. Pomaže kod dijabetesa
Čičoka ima niski glikemijski indeks, a s obzirom da nakon njene konzumacije ne dolazi do naglog skoka u razinama šećera u krvi preporučuje se osobama koje pate od dijabetesa i pretilosti.
4. Osigurava zdravlje krvi
Hranjive tvari u ovoj biljci regulišuu krvni pritisak, leče anemiju kao i bolesti krvi i krvnih žila. Pošto krv protiče celim organizmom, čičoka tako garantuje pravilan rad svih organa u organizmu.
5. Potiče probavu
Divlji krompir sadrži polisaharid inulin koji normalizune probavu, potiče rast dobrih bakterija u crevima i sprečava zatvor. Inulin ima antibakterijske karakteristike pa sprečava nastajanje raznih drugih bolesti.
6. Smanjuje kostobolju
Neke studije dokazale su i njenu moć kod lečenja kostobolje, ublažavanja simptoma artritisa ireumatskih bolesti.
7. Jača polnu moć
Čičoki pripisuju afrodizijačka svojstva, a koristi se kao narodni lek za jačanje libida, potencije i plodnosti.
Čičoka se možeda se jede sirova na salatu, ali i da se dodaje supi, varivima i da se priprema na sve druge načine kao klasični krompir. ♦