27. novembar

27. novembar

27/11/2015 Off By

1919. – U okviru Versajske mirovne konferencije posle Prvog svetskog rata, Bugarska je potpisala dokument kojim je Dobrudža pripala Rumuniji, istočna Trakija Grčkoj, a gradovi Caribrod (Dimitrovgrad), Bosilegrad i Strumica Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca.


 

-8. – p.n.e. – Umro je Flak Kvint Horacije, jedan od najvećih pesnika antičkog Rima. Njegova poezija imala je veoma značajan uticaj na evropsko pesništvo, a delo “De arte poetika” bilo je uzor Boalovovoj poetici koja se smatra estetskim kanonom klasicizma.
1570. – Umro je italijanski arhitekta i vajar Jakopo Sansovino, graditelj Biblioteke svetog Marka i Lođete u Veneciji, statua Neptun i Mars na stepeništu Duždeve palate i reljefa u mermeru u lođi crkve svetog Marka.
1582. – Vilijem Šekspir (William Shakespeare) se oženio u svojoj 18. godini sa En Hatavej (Anne Hathaway).
1701. – Rođen je Anders Celzijus (Celsius), švedski naučnik, fizičar i astronom, tvorac skale za merenje toplote, pronalazač tzv. ‘Celzijusovog termometra’ sa živom. Po njemu je nazvana jedinica za merenje temperature, ‘Celzijusov stepen’. Raspon temperature od tačke mržnjenja vode (topljenja leda) to tačke ključanja, isparavanja vode je podeljen na 100 stepeni Celzijusa. Bio je profesor astronomije u Upsali i direktor prve švedske opservatorije. Po Celzijusu je nazvan jedan od kratera na Mesecu.
1879. – Francuska skupština je iz Versaja premeštena u Pariz.
1895. – U Švedsko-norveškom klubu u Parizu, pronalazač ekspoloziva, Alfred Nobel, je potpisao svoj testament kojim je ostavio svoju imovinu i značajna novčana sredstva, u cilju osnivanja fonda za dodelu godišnje nagrade za naučna otkrića, koja se po njemu zove Nobelova nagrada.
1895. – Umro je francuski dramski pisac Aleksandar Dima, sin (Alexandre Dumas). Napisao je drame ‘Dama sa kamelijama’, ‘Polusvet’, ‘Stranac’ i druge.
1912. – Španija je objavila protektorat nad severnim delom Maroka (Morocco) u Africi.
1919. – U okviru Versajske mirovne konferencije posle Prvog svetskog rata, Bugarska je potpisala dokument kojim je Dobrudža pripala Rumuniji, istočna Trakija Grčkoj, a gradovi Caribrod (Dimitrovgrad), Bosilegrad i Strumica Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca.
1926. – Ahmed Ben Zogu je potpisao u Tirani ugovor s Italijom kojim je Albanija stavljena pod italijanski protektorat.
1940. – U Rumuniji je profašistička “Gvozdena garda” ubila više od 60 saradnika izbeglog kralja Karola II, među kojima i bivšeg premijera Nikolaea Jorgu.
1940. – Nemačka je u Drugom svetskom ratu anektirala francusku pokrajinu Lorenu.
1941. – Poslednje italijanske jedinice predale su se savezničkim snagama u tvrđavi Gonder u Etiopiji. Saveznici su zarobili 23.000 italijanskih vojnika.
1942. – Francuzi su u Drugom svetskom ratu potopili veći deo ratne flote u tulonskoj luci kako bi sprečili da brodovi padnu u ruke Nemcima, koji su upravo ušli u Tulon.
1942. – Rođen je u Sijetlu (država Vašington, SAD) Džimi Hendriks (Jimi Hendrix), američki crni gitarista, pevač i kompozitor. Iako je bio levoruk, i nije imao nikakvo formalno muzičko obrazovanje, i sam je naučio da svira gitaru, on je jedan ud najuticajnijih gitarista svoga vremena i jedan od najpopularnijih muzičara u svetu šezdesetih godina 20. veka. Umro je od prevelike doze droge 1970. godine.
1943. – Na aerodromu u Glamočkom polju u Drugom svetskom ratu, poginuo je Ivo Lola Ribar, generalni sekretar SKOJ-a, kada je kao šef vojne misije vrhovnog štaba NOV i POJ krenuo u Kairo.
1944. – Umro je ruski fizičar Leonid Isakovič Mandelštam (rođen 1879.).
1953. – Umro je u Bostonu, SAD, američki pisac Judžin Gledston O'Nil (Eugene O'Neill), tvorac moderene američke drame i prvi američki dobitnik Nobelove nagrade za književnost (1936) (“Dugo putovanje u noć”, “Čežnja pod brestovima”, “Elektri priliči crnina”).
1967. – Francuski predsednik, general Šarl De Gol (Charles de Gaulle) nije dozvolio ulazak Velike Britanije u evropsko zajedničko tržište.
1968. – Pripadnici jugoslovenske vojske i policije ugušili su masovne demonstracije Albanaca na Kosovu na kojima je zahtevano da ta pokrajina Srbije dobije status republike. Demonstracije su održane na Dan zastave, državni praznik Narodne Republike Albanije.
1971. – Sovjetska vasionska sonda Mars 2 se uspešno spustila na planetu Mars.
1983. – Kolumbiski džambo džet, Boeing 747, se srušio u blizini madridskog aerodroma (Španija) usmrtivši 183 putnika i člana posade.
1989. – U eksploziji u vazduhu kolumbijskog aviona “Boing 727”, koji je leteo na liniji Bogota-Kali, poginulo je svih 107 putnika i članova posade. Pretpostavlja se da je uzrok eksplozije bila podmetnuta bomba.
1991. – Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je je doneo rezioluciju broj 721, kojom su postavljene osnove za uspostavljanje mirovnih operacija u zaraćenoj Jugoslaviji.
1992. – Umro je Ivan Generalić, poznati hrvatski i jugoslovenski slikar, ‘naivac’. Kratko vreme, krajem pedesetih, je živeo i izlagao u Parizu. Imao je značajne sledbenike u svoj slikarskom pravcu, ‘naivnom slikarstvu’. (rodjen 21. decembra 1914. u Hlebinama, kod Koprivnice, Hrvatska).
1996. – U eksploziji gasa u rudniku uglja u kineskoj provinciji Šansi poginulo je više od 90 rudara.
1996. – U jeku protesta zbog poništavanja izborne volje građana na lokalnim izborima u Srbiji, vlasti su prekinule rad “Indeksa” i “B-92”, dve najslušanije beogradske radio stanice koje su permanentno i detaljno izveštavale o građanskom protestu. Pod pritiskom javnosti, radio stanice su nastavile rad 5. decembra.
1997. – U sukobima srpskih snaga bezbednosti i kosovskih Albanaca kod mesta Srbica i u selu Rezniće poginula su dva policajca i jedan Albanac, a četiri policajca su ranjena.
2000. – Agencija UN za sidu objavila je da je od početka pandemije side pre dvadeset godina, od te bolesti umrlo više od 21 milion ljudi širom sveta.
2000. – Norveški kralj Herold otvorio je u zapadnoj Norveškoj najduži tunel za drumski saobraćaj na svetu. Tunel dugačak 16.900 metara potukao je rekord St. Gothard tunela u Švajacarskoj koji je pušten u promet 1980, a dugačak je 16.300 metara.
2001. – NASA je saopštila da je Habl svemirski teleskop otkrio atmosferu planete udaljenu od zemlje 150 svetlosnih godina. To je prvi put da je atmosfera planete koja se nalazi van našeg solarnog sistema direktno detektovana.
2003. – Parlament Tajvana usvojio je amandman kojim se dozvoljava održavanje referenduma o nezavisnosti tog ostrva, uprkos upozorenjima iz Kine.
2005. – U Amijenu (Amiens), u Francuskoj, je izvršena prva delimična transplantacija ljudskog lica na pacijentkinji kojoj je pas unakazio lice.♦