
Otvoren Deseti sajam etno hrane i pića
25/11/2015
Ministarka Snežana Bogosavljević Bošković posle otvaranja sajma o protrestu paora ispred Skupštine Srbije rekla da ne zna zašto oni protestvuju, kada su cele godine, zajedno s Ministarstvom radili na pripremanju tog zakona. Ja sam prihvatila sve predloge malih proizvođača, sitnih poljoprivrednika, kojima je zaista potrebna pomoć. I ostali su se složili da je nekorisno da ogromne površine državne zemlje ostaju svake godine neobrađene i da se više isplati da ih uzme u najam i neko iz inostranstva na duži period ako za to ima novaca

Info: RANKA ČIČAK
MINISTARSTVO poljoprivrede i zaštite čovekove okoline pomoći će svim malim proizvođačima da se snađu i naprave svoje brendove dobre i zdrave hrane – rekla je danas ministarka Snežana Bogosavljević Bošković, otvarajući Deseti sajam etno hrane i pića. To je ponovila i novinarima posle razgledanja Sajma. Novinare je zanimalo šta će biti sa Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, protiv kojeg je u tom času pred Skupštinom Srbije upravo protestvovala delegacija vojvođanskih paora, koji su na svojim traktorima stigli u Beograd.
←Snežana Bogosavljević Bošković se začudila:
– Ja ne znam zašto oni protestvuju, kada su cele godine, zajedno s Ministarstvom radili na pripremanju tog zakona. Ja sam prihvatila sve predloge malih proizvođača, sitnih poljoprivrednika, kojima je zaista potrebna pomoć. I ostali su se složili da je nekorisno da ogromne površine državne zemlje ostaju svake godine neobrađene i da se više isplati da ih uzme u najam i neko iz inostranstva na duži period ako za to ima novaca.
Pitala sam ministarku zašto onda traktori pred Skupštinom?
– Izgleda da su se oni međusobno posvađali. Veliki posednici i zakupci se sada ljute.
– Hoćete li ih primiti, ako zatraže?
– Naravno.Ja nikada nisam nikoga odbila.
Novinarka TV Vojvodine pitala je hoće li ministarka na tu temu razgovarati s rukovodstvom Vojvodine i dobila pozitivan odgovor.
Ministarka Bogosavljević Bošković smatra da nema potrebe da se Predlog zakona sada menja i da će o svemu konačnu reč reći poslanici.
Na sajmu etno hrane i pića učestvuje 400 izlagača sa više od 2.000 tradicionalnih nacionalnih proizvoda. Pored regionalnih komora Srbije, Beograda, Leskovca, Užica, Požarevca, Valjeva, Kraljeva , Pančeva i Sremske komore, zatim zadružnih saveza Srbije i Beograda. lokalnih samouprava Beograda, Knića, Pančeva, Svrljiga i Bojnika. udruženja iz Pirota, Petrovca na Mlavi i Pančeva i turističkih organizacija Bele Palanke, Babušnice, Bogatića i Sente, tu su i seljaci iz svih krajeva koji u svojim baštama gaje zdravu hranu. Iz inostranstva su stigli proizvođači iz Makedonije, Italije, Indije, Grčke i Republike srpske. I proizvođači opreme za čuvanje i pakovanje tradicionalnih proizvoda stigli su na ovaj sajam, kao i renomirane laboratorije za kontrolu kvaliteta hrane.
Već prvog dana hiljade Beograđana ispunilo je halu 3. Proizvodi se degustiraju i kupuju. Na sajmu su i distributeri i trgovci , jer im je to prilika da se direktno povežu sa proizvođačima. Tu je i nova balkanska agencija za animiranje, pomoć i organizaciju plasmana proizvođačima organske hrane.
Sajam je otvoren do subote u 17 časova. Ulaznice su po 250, a grupne po 150 dinara, dok je parking najskuplji- 100 dinara na sat.♦