
Одржана радионица „Технички и правни аспекти прикључења СЕПА платним шемама“
27/05/2025Фото: nbs.rs
Народнa банкa Србије и Светскa банкa организовале су данас у Београду међународну радионицу „Технички и правни аспекти прикључења СЕПА платним шемама“, с циљем ближег упознавања са важним техничким и правним аспектима прикључења банака и других пружалаца платних услуга из Републике Србије географском подручју SEPA.
Радионицу „Технички и правни аспекти прикључења СЕПА платним шемама“ отворила је гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић, истакавши да је Република Србија, својим прикључењем Јединственом подручју за плаћања у еврима – SEPA подручју – отворила нову етапу економских интеграција са Европском унијом.
„Србија данас не следи европске токове, већ их и обликује – визијом, инфраструктуром и поверењем које је изградила код партнера и корисника”, рекла је г-ђа Табаковић уз напомену да SEPA подручје није тек технички оквир у којем се платни системи повезују, већ цивилизацијски оквир поверења и темељ дигиталне економије. Прикључењем паневропском платном простору, Србија је заокружила пажљиво вођен процес реформи и усклађивања са највишим стандардима унутар Европске уније. Само неке од њих су усвајање модерног законског оквира за платне услуге, јачање капацитета банкарског и fintech сектора и развој националне DinaCard платне картице.
У свом говору, гувернер је посебно истакла национални систем за инстант плаћања, IPS НБС систем – који од 2018. године функционише у реалном времену и унутар ког се извршава преко пет милиона трансакција месечно – као симбол иновативности и поузданости у области безготовинских плаћања. Након искуства са националним инстант плаћањима, које су стекли међу првима у Европи, грађани Србије ће моћи да врше и прекогранична инстант плаћања, заснована на SCT Inst шеми за трансфере одобрења коју дефинише Европски платни савет.
Поред трансфера одобрења (SCT и SCT Inst), корисницима платних услуга биће на располагању и услуга директног задужења (SEPA Direct Debit – SDD) ка учесницима, односно од учесника трију шема Европског савета за плаћања, када им српске финансијске институције буду приступиле.
Народна банка Србије ће им, као и до сада, пружити сву неопходну подршку у овом процесу како би се сви учесници из Србије ефикасно припремили и прикључили у платне шеме SEPA и на тај начин унапредила плаћања са Европском унијом и другим земљама чланицама овог подручја.
Циљ је да омогућимо пружаоцима платних услуга из Републике Србије да уз што мање трошкове и измене својих информационих система, реализују SEPA трансакције. Први део радионице је, након уводних речи стручњака из Светске банке г-дина Банке и г-дина Барадаса, посвећен правним и техничким аспектима прикључења српских финансијских институција поменутим платним шемама. Према календару Европског савета за плаћања, прикључене ће бити омогућено од новембра 2025. године, док је најранији датум оперативне спремности за пружаоце платних услуга из Србије мај 2026. године. Процес пријаве за SEPA платне шеме приближила је Силвија ди Лило из правног тима Европског савета за плаћања (EPC).
Географско подручје SEPA није само скуп великог броја индивидуалних пружалаца платних услуга, већ и одраз колективних, системских развојних напора. То је, на свеобухватан али сажет начин, показао шеф развојног тима Европске централне банке за инстант плаћања, г-дин Фабрицио Диначи, који је представио улогу европског система за инстант плаћања TIPS у прекограничном преносу новчаних средстава унутар простора SEPA.
У наставку радионице акценат је био на конкретним искуствима које су у овом процесу стекле финансијске институције из Европе. Присутнима су се обратили г-дин Алекс Фадани и г-ђа Елиза Гадзара из италијанске BFF банке, који су указали на начин имплементације SEPA трансфера одобрења, а нарочито инстант трансфера одобрења.
Њихову поузданост, брзину и корисност, како из угла крајњег корисника тако и из макроекономског угла, потврдила је и г-ђа Сања Ранковић, директорка сектора за плаћања у ProCredit Bank AG из Франкфурта. Конкретну операционализацију приступања финансијских институција из Србије географском подручју SEPA представио је Клаудио Черезани, саветник за плаћања из Светске банке.
Као институција задужена за стабилност и развој домаћег финансијског система, Народна банка Србије својим успешним радом наставиће да сведочи о једној европској идеји: да стабилност, транспарентност и ефикасност нису луксуз, већ очекивање.