
Molijerovi dani 2025 od 12. maja do 4. juna
08/05/2025Sedamnaesto izdanje književnih susreta Molijerovi dani biće priređeno u nekoliko gradova Srbije, počev od 12. maja 2025. Ovaj jedinstveni festival poziva vas na druženja sa francuskim autorima čija su dela prevedena na srpski.
Ove godine u Srbiji gostuju pisci Sibil Grember, Olivije Burdo, Lusil Gomez. Njihova dela biće povod za razgovore na mnoge teme: o vezi između ljudi, životinja i prirode, o snazi porodične ljubavi, o odrastanju…
Prevodioci, izdavači, ugledni gosti iz Srbije biće njihovi sagovornici, a biće i izleta u svet filma, fotografije, akvarela, muzike! Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji, predstaviće svoj putopis o Srbiji, u kojoj je proveo protekle četiri godine.
Sibil Grember je francuska književnica, rođena u Parizu. Njen jedanaesti roman Poslednja jedinka objavljen je 2022. godine i bio je u finalu za prestižne nagrade Femina, Renodo. Osvojio je najveće nagrade koje se u Francuskoj dodeljuju za dela koja govore o odnosu čoveka prema životinjama i prirodi, kao što su Nagrada Moris Ženevua (Maurice Genevoix) Francuske Akademije, Nagrada 30 milliona prijatelja (30 millions d’amis), Nagrade Fransoa Somer (François Sommer) i Žozef Kesel (Joseph Kessel). Knjigu je na srpski preveo Novak Golubović, objavila izdavačka kuća Čigoja, 2025.
Sibil Grember otvoriće Molijerove dane, razgovorom u Beogradu, u Francuskom institutu, u ponedeljak 12. maja 2025. u 18 sati. Dirljivi roman Poslednja jedinka, koji govori o snažnom prijateljstvu između poslednjeg pingvina na severnoj hemisferi i člana jedne istraživačke ekspedicije, otvara mnoga pitanja o vezama između čoveka, životinja i prirode. U razgovoru sa njom učestvovaće novinar Branko Stanković, urednik i voditelj emisije Kvadratura kruga (RTS), Neva Saravija (Čigoja) i Sonja A. Filipović (Francuski institut). Isti roman autorka će predstaviti sutradan, 13. maja u Biblioteci Vukovog zavičaja u Loznici.
Olivije Burdo postigao je vrtoglavi uspeh svojim prvim romanom, ali i svojom životnom pričom. Očekujući Mister Bodženglsa osvaja čitaoce i kritičare i van granica Francuske. Prevedena na više od trideset jezika, ova priča o ljubavi u jednoj porodici koja živi na granici realnosti, dobija prestižne književne nagrade. Roman je objavila izdavačka kuća Dereta, a na srpski ga je prevela Vesna Cakeljić, romanista, koja će, uz autora, učestvovati u njegovom predstavljanju u tri srpska grada – u Novom Sadu (knjižara Bulevar Books, 12. maja u 18 sati), u Velikom Gradištu (Narodna biblioteka „Vuk Karadžić“, 15. maja u 18 sati).
Roman će biti predstavljen i u Beogradu, u Francuskom institutu, u sredu, 14. maja od 18 sati. U razgovoru sa Burdoom učestvovaće influenserka i filološkinja Jelena Jakšić (@jelajabuka). Nakon toga, od 20 sati biće prikazan i istoimeni film (na francuskom, sa engleskim titlovima, režiser – Romen Roansar, u glavnim ulogama – Viržini Elfira i Romen Diris).
I ovo izdanje Molijerovih dana biće prilika za okupljanje ljubitelja stripa, posebno najmlađih, zahvaljujući gostovanju autorke Lusil Gomez. Slobodan Ivanović preveo je, a Kreativni centar objavio njen strip Moj prvi put, koji govori o odrastanju i sazrevanju tinejdžerke koja beleži svoja prva iskustva i to sa mnogo humora i sarkazma. Autorka će najpre gostovati 19. maja u Nišu, gde će biti upriličena njena izložba (Ulična galerija „Mezanin“), a potom i razgovor o stripu (Narodna biblioteka „Stevan Sremac“). Autorka će imati susrete u Beogradu 20. maja, u Francuskom institutu (u 11 sati) i u knjžari Kreativni centar (od 18 sati), a učestvovaće i na festivalu BUDI u Pančevu, 21. maja.
Stanislas Pjere je diplomata, filozof, slikar, putopisac. Nakon studija filozofije i orijentalnih jezika, započinje izuzetnu diplomatsku karijeru i obilazi centralnu i istočnu Evropu kao diplomatski savetnik u Pragu, Budimpešti, Ankari-Istanbulu, Varšavi, Valeti i Beogradu. Paralelno sa diplomatskom karijerom, razvija strast prema crtežu i slikarstvu, istovremeno obogaćujući svoja dela ličnim tekstovima u obliku putnih beležaka. Njegova izložba i delo fokusiraju se na akvarelne crteže i napisane tekstove nastale tokom njegovih putovanja duž Dunava. Knjiga Kroz Srbiju, talasima i obalama predstavlja jedinstvenu i ljudsku perspektivu diplomate i umetnika o pejzažima, dekorima i susretima u Srbiji. Jedinstveni vodič za (re)otkrivanje Srbije iz ugla putnika sveta, čiji je cilj da podeli svoju ljubav prema Srbiji, zemlji koju voli (objavlia Akademska knjiga, 2025, preveo Miloš Konstantinović). Predstavljanje putopisa i izložbe biće početkom juna u MTS dvorani.
Neizostavni segment festivala je i proglašenje knjževne nagrade Gonkurov izbor studenata Srbije. Studenti francuskog jezika i književnosti univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu proglasiće svog favorita od četiri romana koji su se našli na finalnoj listi za nagradu Gonkur protekle godine u Francuskoj. Ovu nagradu studenti dodeljuju već trinaest godina, pod pokroviteljstvom francuske Akademije Gonkur.
Ovogodišnje Molijerove dane Francuski institut u Srbiji organizuje u saradnji sa izdavačkim kućama Čigoja, Dereta, Kreativni centar, Akademska knjiga, kao i sa brojnim kulturnim institucijama Srbije – knjižara Bulevar Books Novi Sad, Biblioteka Vukovog zavičaja Loznica, Narodna biblioteka „Vuk Karadžić“ Veliko Gradište, Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ Niš, BUDI festival Pančevo, MTS Dvorana.
Prevod razgovora (francusko-srpski)
PROGRAM MOLIJEROVIH DANA OVDE