
Festival afričkog kratkog filma u Muzeju afričke umetnosti – 10. i 11. maja
06/05/2025Foto: MAU
Tokom vikenda 10. i 11. maja, Muzej afričke umetnosti u Beogradu, u saradnji sa Francuskim institutom i Međunarodnim zanzibarskim filmskim festivalom, organizuje Festival afričkog kratkog filma.
Publika će imati priliku da uživa u pažljivo odabranom programu kratkometražnih filmova (do 40 minuta) iz različitih afričkih zemalja – od dokumentarnih i igranih ostvarenja, do animiranih filmova namenjenih deci i mladima. U fokusu su priče koje se bave temama poput ženske solidarnosti, borbe sa siromaštvom, migracije, terorizam, ali i bogatstva afričke tradicije, kako materijalne tako i nematerijalne baštine u savremenom životu.
Važan segment festivala čine animirani filmovi za decu i mlade koji će najmlađe upoznati sa afričkim pričama prenoseći važne pouke.
U subotu, 10. maja u 15 časova, nakon projekcije filma Kanga govori autorke Aleksandre Prodanović Bojović, posetioci će moći da prisustvuju razgovoru o kangi – posebnoj tkanini koja se nosi širom Istočne Afrike, a koja je prikazana i na paralelnoj izložbi „Kanga – tkanine koje govore“ u maloj sali Muzeja. Učesnici razgovora su Aleksandra Prodanović Bojović, autorka filma i viši kustos, Stiven Muoki Džošua, profesor istorije religije (Kenija) i Đuzepe Kaprioti, profesor istorije umetnosti (Italija).
Inicijatorka Festivala afričkog kratkog filma je Azandi Kakora, stručnjakinja za kulturu iz Južne Afrike. Studirala je komunikologiju na Univerzitetu Južne Afrike i gaji duboku strast prema filmu, umetnosti i savremenom plesu. Osnovala je kompaniju Love Africa Film, kroz koju je posvećena negovanju kulturne razmene putem filma. Uz Azandi Kakora, selektorke i realizatorke programa festivala su i Aleksandra Prodanović Bojović i Ivana Vojt, kustoskinje Muzeja afričke umetnosti.
Svi filmovi su titlovani na engleski jezik, a ulaz na festival je slobodan, uz obaveznu prijavu putem mejla: [email protected].
Za više informacija posetite: www.mau.rs
PROGRAM FESTIVALA
SUBOTA, 11. maj
14.00 – Virtuoz taraba, 27 min. (Tanzanija, 2023), dokumentarni film, autor: Salum Maulid
Ostrvo Zanzibar u Tanzaniji je mesto u kojem se tarab muzika intenzivno razvijala. Isprepletena sa istorijom ostrva, ova vrsta muzike iznedrila je brojne virtuoze koji su postali prave legende. U ovom dokumentarnom filmu, majstori taraba govore o svom putovanju kroz ovu čarobnu muziku karakterističnu za svahili kulturu.
14.45 – Kanga govori, 13 min. (Tanzanija/Srbija, 2024), dokumentarni film, autor: Aleksandra Prodanović Bojović
Film je nastao kao rezultat istraživačkog boravka autorke u Tanzaniji (u Stountaunu i u Dar es Salamu) tokom septembra i oktobra 2024. godine. Zasnovan je na intervjuima obavljenim s umetnicima, kolekcionarima i poznavaocima kange, koji su pomogli u osvetljavanju kulturnih značenja i svakodnevne primene ovih tkanina u savremenom dobu.
15.00 – Razgovor: Kanga u savremenom životu i umetnosti
Učesnici:
● Aleksandra Prodanović Bojović, autor filma i viši kustos
● Stiven Muoki Džošua, profesor istorije religije, Kenija
● Đuzepe Kaprioti, profesor istorije umetnosti, Italija
17.00 – Garibu, 20 min. (Mali, 2023), drama, autor: Sejdu Siz
Na pijaci jednog malijskog sela, mladi “garibu”, Bajo, svakodnevno prosi u ime Mualima – učitelja. Uveče, mualim sprovodi teror nad učenicima svoje kuranske škole. Da bi pobegao od ove tiranije, Bajo beži u svet mašte. Međutim, kada njegov brat Seku, koji jedva ima 6 godina, dođe u školu kojom vlada Mualim, ništa ga ne može odvratiti od nepodnošljive stvarnosti njihovog stanja…
17.30 – Obećao sam ti raj, 25 min. (Egipat, 2023), drama, autor: Morad Mostafa
Isa, mladi afrički migrant, putuje bučnim ulicama Kaira na svom motociklu, glava mu je puna snova o drugom, boljem mestu za njega i porodicu. Cena koju za to treba platiti nije važna.
18.00 – Belo platno, 20 min. (Senegal, 2020), drama, autor: Moli Kejn, uloge: Mađigen Sek, Kadim Sen, Rokaja Ture
Sutra se Zuzana udaje. Od sada, svaki minut je važan da izbriše svoju prošlost i postane žena kakva se od nje očekuje.
18.30 – Da li će moji roditelji doći da me vide, 27 min. (Somalija, 2022), drama, autor: Mo Harav, uloge: Ksalimo Kali Ksasan
U somalijskom zatvoru, Farah, mladić osuđen za terorizam, provodi poseban dan, u pratnji policajke dobro upućene u protokol. Iako se sve odvija u najvećem miru, uzdržane emocije ipak izbijaju na lice… Ovim filmom sa svojom ogoljenom estetikom, mladi reditelj somalijskog porekla Mo Harav pruža jednostavno, a veoma efektno razmišljanje o značenju pravde i apsurdu smrtne kazne.
NEDELJA, 12. maj:
15.00 – Lovac i antilopa, 13 min. (Kamerun, 2016), animirani film za decu, autor: Narcis Jumbi
“Lovac i antilopa”, prva pilot epizoda istoimene serije, proglašena je za najbolji animirani film za decu na Večeri kratkog filma u Kamerunu. Kroz lik Pape Nzenua, koji je griot – usmeni pripovedač 21. veka, “Priče Afrike” nude putovanje kroz predjele afričkog kontinenta: davno, u Kamerunu, siromašni lovac više nije mogao da pronađe divljač. Njegov susret sa ranjenom antilopom tada je promenio tok njegovog života i zapečatio njihove sudbine.
15.15 – Tri istine, priče iz Afrike, 14 min. (Benin, 2017), animirani film za decu, autori: Luiza Beskri i Vakili Adean
Jedne burne večeri, teško bolestan čovek daje sinu zadatak da otplati sve njihove dugove, a zatim se vrati do njegovog kreveta. Tada će mu reći tri istine koje samo on zna. Ali kada sin dođe kući, avaj, već je prekasno…
15.30 – Poklon, priče iz Afrike, 11 min. (Mali, 2017), animirani film za decu, autor: Ismael Dialo
Mlada devojka je razočarana poklonom svoje prijateljice: običnom školjkom. Papa Nzenu joj međutim priča da se jednog dana u Maliju sudbina jednog mladića promenila nakon što mu je ujak dao seme kalabaše. Vrednost poklona nije uvek materijalna…
15.45 – Specijalan poklon, 6 min. (Mozambik, 2019), animirani film za mlade, autor: Nildo Esa
Lili, Streč i Ze Gordo, poznati i kao “problematični”, odlučuju da iznenade Rositu ukrašavanjem škole za Božić, ali Smrdljivac, ljubomorno dete, pokušava sve da pokvari…
16.00 – Šta si sanjao?, 20 min. (Južna Afrika, 2019), film za mlade, autor: Karabo Lediga
Leto 1990, u Južnoj Africi, a jedanaestogodišnja devojčica Boipelo provodi praznike sa svojom bakom. Jedan problem je muči: za razliku od svoje dve rođake, ona se više ne seća svojih snova i zato ne može da pomogne svojoj siromašnoj baki da pobedi na lokalnoj kineskoj lutriji.
17.00 – Dem Dem, 25 min. (Senegal, 2017), komedija, autori: Pap Budanam Lopi, Kristof Rolan, Mark Rekia, uloge: Dajal Tjam, Lea Kan, Šek Omar Dio, Aisatu Kebe Gnjanje, Aiša Ašle Diaj, Seinabu Diop, Mađa Diop Ndao
Matar, senegalski ribar, pronalazi pasoš belgijanca afričkog porekla u moru. Odlučuje da to iskoristi i da se lažno predstavi kao on. Kako dani prolaze, izgled ribara se menja. Postaje sve zagonetniji u očima svoje žene Nafi.
17.30 – Henet Vard, Vard i Festival kane, 23 min. (Egipat, 2019), drama, autor: Morad Mostafa, uloge: Amal Selah, Marina Viktor, Hagar Mahmud, Emad Goniem
Halima, Sudanka koja živi u Egiptu, radi tetovaže kanom. Zbog posla, ona odlazi u jedno naselje Gize da pripremi mladu nevestu. Njena sedmogodišnja ćerka Vard je prati i počinje da šeta i istražuje okolinu.
18.00 – Falu, 25 min. (Senegal, 2017), drama, autor: Alsan Si
Falu je mladić koga je iz Senegala u London poslao marabu povezan sa grupom verskih ekstremista. Falu će otkriti, istovremeno sa gradom i njegovom energijom, muziku i ljude Londona.
18.30 – Soba broj 1, 29 min. (Centralnoafrička Republika, 2018), dokumentarni film, autor: Leila N’deje Tiam
U sobi broj 1 odeljenja za traumu u bolnici Bangi Komjuniti, deset žena čeka da konačno budu otpuštene i vrate se kući. Svaka od njih imala je različita iskustva i teškoće. Dok čekaju, počinju mnoge diskusije: dele brige, nade, planove, ali i šale, smeh…