Изузетно велико интересовање страних инвеститора за улагање у Србију

Изузетно велико интересовање страних инвеститора за улагање у Србију

20/04/2024 Off By BERB

Фото: Министарство финансија

 

Потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали састао се јуче у Вашингтону са представницима највећих америчких и међународних компанија и инвестиционих фондова, као и са представницима рејтинг агенције “Moody΄s“ и Светске банке.

Министар је истакао да је реч о врло продуктивном радном дану, где је стекао уверење да и међународне финансијске институције и инвеститори имају велико поверење у српску економију и њен потенцијал за даљи раст у будућности.

Мали је нагласио да никада није био већи интерес инвеститора за Србију него што је то данас и додао да свакодневно разговара са инвеститорима и види заинтересованост да се дође у Србију и инвестира.

Он је додао да постоји велика жеља америчких инвеститора за улагањима, да се помогне Србији на такав начин и покаже поверење у нашу земљу.

„То је само показатељ одговорне економске политике коју спроводимо годинама уназад. И то не каже ни Синиша Мали, ни Александар Вучић, то кажу Међународни монетарни фонд и Светска банка, као и сви ови инвеститори са којима смо се видели, а било их је преко 20. Они су имали прецизна питања шта смо у Србији урадили и шта планирамо да урадимо када је реч о привлачењу улагања и доласку страних директних инвеститора, око отварања нових тржишта као што смо отворили Кину, са потписивањем Споразума о слободној трговини“, прецизирао је министар.

Грађанима жели да поручи да су то све фактори који директно утичу на њихов живот и повећање стандарда, да то омогућава подизање плата, пензија, отварање нових фабрика.

Поред састанка са инвеститорима, министар је имао и разговоре са представницима агенције за оцену кредитног рејтинга Moody’s. Овај састанак је уследио након јучерашњег састанка са рејтинг агенцијом „S&P“.

Постоји прецизан план шта треба да урадимо како би Србија дошла већ ове године до инвестиционог рејтинга. Код ове агенције смо на два корака испод тог рејтинга, тако да то већ следеће године можемо да достигнемо. Ако то успемо, да две од три највеће кажу да је Србија земља са инвестиционим рејтингом, то ће бити потпуно нова игра за нашу земљу. Нешто ново нам отвара овај пут, да Србија, коначно, после 2012. године, када је била на ивици банкрота, уђе у групу најразвијенијих, здравих економија света, истакао је министар Мали.

Он је имао и састанак са потпредседницом Светске банке за Европу и Централну Азију Антонелом Басани на коме је представио економске резултате Србије и могућности за улагање у нашу земљу.

Представници ове међународне финансијске институције том приликом су оценили да је наша земља на правом путу развоја и истакли спремност да нас на том путу ова угледна светска финансијска институција и даље прати, као што је то био случај до сада.

Мали је рекао да је Србија за Светску банку један од највећих партнера са 4,6 милијарди евра активних пројеката у областиима као што су енергетика и тржиште капитала, пољопривреда, култура и образовање. „То је још једна међународна финансијска институција чији нам кредибилитет значи, и када каже Светска банка Србија ће расти 3,5 одсто ове године, када каже ММФ Србија ће расти следеће године 4,5 одсто онда је ту реч о кредибилним оценама и објективним критеријумима“, истакао је министар.

Он је сумирао на крају да су две највеће светске финансијске институције сагледале економске перфомансе Србије и рекле да је наша земља и економија здрава у глобано тешким околностима, условима који се мењају готово сваког дана.

Такође, министар је истакао да се наша економија показала да је отпорнија, јача и способнија да се носи са тим изазовима, много боље и више него многе развијеније и веће земље од нас и за то је Србија добила све похвале.