Србија успешно превазилази језичке баријере на интернету
28/03/2024Фото: Марина Јанчевић
Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић отворио је данас конференцију поводом Дана Универзалне прихватљивости (UA Day 2024), у Београду.
Јовановић је истакао да Србија има изузетно богату историју коју одликује културна шареноликост. Дуга традиција међуетничке толеранције је временом додатно обогатила и наш национални идентитет. Уважавање различитости и потреба других народа се огледа и кроз диверзитет програма на мањинским језицима на нашим јавним сервисима, где заједнице поред основне информисаности чувају и свој културни идентите.
Он је нагласио да је Србија пронашла решење за бројне језичке баријере на интернету које се превазилазе захваљујући интернационализованим називима домена који отварају шири спектар избора и могућности. Још 2012. године је уведен ћирилични интернет домен .срб. Такође, чињеница да се називи националних домена могу регистровати користећи знакове мањинских народа (и латиничне и ћириличне) представља важан услов за испуњен диверзитет на интернету.
Министарство информисања и телекомуникација, интензивно ради на томе да брз и сигуран интернет стигне до свих крајева Србије, до најудаљенијих села, до свих наших грађана. Почетком децембра 2022. године смо започели радове на капиталном пројекту развоја широкопојасног интернета кроз изградњу недостајуће инфраструктуре у руралним насељима и повезивање јавних установа и домаћинстава на широкопојасну мрежу. Циљ пројекта нам је покривање преко 99 одсто руралних домаћинстава у Србији мрежама нове генерације, до 2025. године, чиме ће најудаљенија села добити приступ оптичком интернету брзине преко 100 Мб/с, рекао је Јовановић.
Дан Универзалне прихватљивости организује се под окриљем Интернет корпорације за додељене називе и бројеве (ICANN) и Фондације „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) као локалним партнером и волонтерском Радном групом за Универзалну прихватљивост (UASG).
Универзална прихватљивост је технички захтев којим се осигурава да сви валидни називи домена и имејл адресе, без обзира на писмо, језик и број карактера који их чине, буду једнако прихваћени од стране свих интернетом омогућених апликација, уређаја и система и сматра се основним захтевом за даљу експанзију интернета.
Овај скуп је имао за циљ да окупи локалне, регионалне и светске стручњаке за вишејезичност на интернету који су покренули тему важности Универзалне прихватљивости. Такође присутни су имали прилику да се упознају са примерима промоције и имплементације решења која подржавају Универзалну прихватљивост, о могућностима едукације будућег ИТ кадра у овом сегменту, а у оквиру овог догађаја одржана је и посебна техничка радионица која подучава како програмирати и конфигурисати алате – сајтове, апликације, имејл сервере да подржавају UA, називе домена и имејл адресе на различитим језицима и писмима.