Од синоћ Ужице и званично постало Престоница културе Србије за 2024. годину

Од синоћ Ужице и званично постало Престоница културе Србије за 2024. годину

22/03/2024 Off By BERB

Фото: Дарио Константиновић

 

Свечаном церемонијом у оквиру програма „Празник светлости“ на Тргу партизана, Ужице је од синоћ и званично постало Престоница културе Србије за 2024. годину.

Националну престоницу културе отворила је потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић и истакла да култура припада свим њеним грађанима подједнако, а да је пројекат Престоница културе Србије један од најважнијих корака у испуњењу тог циља. Додала је да је ово велики дан за Ужице и Златиборски округ, нарочито ако имамо у виду да су култура и уметност овог прелепог дела наше земље препознатљиви широм света.

„Пред Ужичанима је једна више него занимљива година, испуњена многобројним и квалитетним културним програмима и садржајима. Не сумњам да ће Ужице као Престоница културе успети да испуни сва очекивања и испише нове странице у богатој историји града, баш као што је то учинио Чачак као прва национална престоница културе“, рекла је Гојковић.

Гојковић је нагласила да је Србија данас значајно другачија земља него што је била пре нешто више од једне деценије, а да су промене на боље видљиве у свим сегментима друштвеног живота, тако и у култури.

„Таквом напретку у великој мери допринела је децентрализација културе, као један од најважнијих принципа културне политике, на коме чврсто инсистирам од првог дана када сам ступила на ову дужност“, истакла је Гојковић.

Култура, како је Гојковић рекла, мора да припада свима, јер је то њена природа.

„И зато, због славних предака и богате традиције, због Ужица и свих других градова широм Србије, изузетно је важно што смо успели у томе да култура припада свим њеним грађанима подједнако. Један од најважнијих корака у испуњењу тог циља управо је пројекат Престоница културе Србије, на који сам посебно поносна“, истакла је Гојковић.

Према њеним речима, Србија је, на срећу свих нас, одувек имала значајне културне центре у такозваној унутрашњости, из којих су потекла нека од највећих имена наше историје и културе.

„Једно од таквих важних средишта је и Ужице, које је изнедрило велике уметнике као што су Милутин Ускоковић, Мага Магазиновић, Михаило Миловановић, Љубинка Добријевић или Стив Тешић, да поменем само неке. Уз то, овде се одигравају бројне манифестације које деценијама уназад имају видљиво место на културној мапи Србије и Европе. Међу њима и дешавања у чаробном Дрвенграду недалеко одавде, који је, захваљујући бриљантној замисли свог оснивача професора Емира Кустурице, постао култно место љубитеља филма и музике, на коме се сусрећу сва магија уметности и непрегледна лепота природе“, указала је Гојковић.

Гојковић је подсетила да, када год се говори о Ужицу, мора се споменути јединствено културно наслеђе овог краја, у коме доминира Стари град, средњевековно утврђење са кога се град види најлепше и најбоље.

„Његова историја уједно је историја града – расли су и развијали се заједно, повремено падали да се подигну још усправнији и достојанственији, да би данас, захваљујући заједничком деловању локалне самоуправе и Владе Републике Србије, Стари град поносно стајао над Ужицем као највернији сведок протеклог времена и бисер културне баштине овог дела наше земље“, нагласила је Гојковић.

Истичући да је од свог почетка идеја водиља пројекта да носилац престижне титуле Националне престонице културе у најбољем светлу представи своје културно наслеђе и савремено стваралаштво, Гојковић је указала да је Ужице важан град за српску историју и културу и да је зато и за њега и за читав овај крај, али и за целокупну културну сцену наше земље, драгоцено то што ће посетиоци имати прилику да уживају у садржајном и аутентичном уметничком програму.

„На првом месту због тога што култура храни душу, свакодневицу чини узбудљивијом и лепшом и у великој мери побољшава укупан квалитет живота у заједници. У том смислу, верујем да ће међу понуђеним садржајима сваки посетилац успети да за себе пронађе мноштво оних који завређују и заокупљују пажњу, инспиришу и чине да се и сам осећа као део једне добре визије и успешног подухвата. Томе ће допринети и то што ће град добити културни центар намењен деци и Музеј керамике, чиме ће први пут институционално бити приказана грана уметности по којој је овај крај надалеко познат“, појаснила је Гојковић.

Гојковић је додала да се у Ужице, од када постоји, долазило код гостопримљивих домаћина, вредних и надасве духовитих људи, како би се уживало уз многобројне градске приче и анегдоте.

„За нас који се културом бавимо и за њу живимо, првенствено се долазило због богатог културног живота и његових благодети за појединца и друштво. Сигурна сам да ће титула Престонице културе Србије дати снажан подстицај даљем развоју културе и уметности у читавом златиборском крају, што и јесте један од главних циљева овог пројекта који сам као министар покренула“, поручила је Гојковић.

Проглашавајући отвореном Националну престоницу културе, Гојковић је Ужичанима пожелела успешну годину културе, да засија пуним сјајем, да „сви заједно у свет пошаљемо најлепшу слику ‘Ере културе’ и да уживате у свему добром што култура има да пружи“.

Уметнички концепт овогодишњег пројекта Престоница културе Србије развијен је под мотом светлости, дубоко утемељеним у локалној традицији и чињеници да је Ужице међу првима у Европи имало хидроцентралу, засновану на принципима Николе Тесле. Програмски садржаји биће реализовани под слоганом „Ера културе“, кроз четири тематске области, које обухватају културно-историјско наслеђе и савремене уметничке праксе и перспективе у духу Стратегије развоја културе града Ужица („Лучоноше“, „Пла(е)мените бакље“, „Шарена светла рефлектора“ и „Сајбер ера“).