Ускоро завршетак свих радова на обнови Централне куле „Старог сајмишта“
28/01/2024Фото: Дарио Константиновић
Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић обишла је данас поводом Међународног дана холокауста, обновљену Централну кулу Меморијалног центра “Старо сајмиште” са директорком те установе културе Кринком Видаковић Петров и том приликом истакла да је изузетно поносна што се, годину и по дана од почетка радова на овој кули сада налази на месту које је право место посвећено сећању на жртве холокауста и најавила да ће већ можда следеће године овде бити стална поставка.
Гојковић је рекла да је Старо сајмиште 78 година било место срамоте, место заборава и стратиште на које нико не може да буде поносан како је изгледало.
„На крају мандата Народне скупштине Републике Србије 2020. године и мене као тадашњег председника, на иницијативу председника Републике Србије Александра Вучића, донет је закон о формирању републичке установе културе Меморијални центар ‘Старо сајмиште’ која је годину дана касније и основана. За прву директорку установе смо изабрали Кринку Видаковић Петров која је, заједно са Министарством културе, учинила да овај споменик културе данас изгледа овако величанствено“, подсетила је Гојковић.
Гојковић је указала да ће ускоро бити завршени сви радови који се односе на централну кулу и да потом следи стварање сталне поставке за коју се прикупљају подаци.
„Позивамо све грађане Београда, Србије и некадашње Југославије да слободно шаљу своје прилоге, податке о овом месту страдања Јевреја, Срба и Рома, како би та поставка имала своје право величанствено издање. Искрено се надамо да ћемо идуће године, можда управо на овај важан светски, историјски дан сећања на страдање свих народа који су били жртве нацизма, фашизма и холокауста, успети и имати можда и отварање ове поставке“, рекла је Маја Гојковић.
Додала је да ће се радити и на изградњи меморијалног зида испред овог важног историјског здања и да се прикупљају имена и сви подаци о жртвама које изгубиле своје животе управо у овом логору смрти „Старо сајмиште” и захвалила директорки Меморијалног центра Старог сајмишта на посвећеном раду заједно са Министарством културе, као и Влади Републике Србије на подршци на овом, како је рекла, „фасцинантном, величанственом здању и пројекту, које заиста изазива велике емоције“.
Директорка Меморијалног центра „Старо сајмиште“ Кринка Видаковић Петров рекла је да је ова установа културе посвећена пре свега истраживању нацистичког логора на Сајмишту, који је постојао од децембра 1941. до јула 1944, а био највећи нацистички логор на данашњој територији Србије како по броју заточеника, око 40000, тако и по броју жртава којих је 17000.
„Данас, када обележавамо Међународни дан сећања на жртве холокауста, желим да истакнем да Меморијални центар ‘Старо сајмиште’ који обухвата и логор Топовске шупе, где је страдало 5000 јеврејских мушкараца и јеврејски логор на Сајмишту, где је страдало 6500 јеврејских жена и деце, представља најјачи симбол жртава холокауста у Србији под нацистичком немачком окупацијом, као и будућу жижну тачку меморијализације њиховог страдања. То је важно не само у националном, него и у ширем оквиру страдања Јевреја у Европи управо стога што нацистички логор Топовске шупе и овај логор на Сајмишту означавају рану, најранију фазу спровођења коначног решења у Европи“, додала је Видаковић Петров.
Напоменула је да су 78 година после завршетка Другог светског рата, не само прва фаза када је то био јеврејски логор, него и друга фаза када је страдало знатно више људи од којих највише Срба и Рома и у којој је било 32000 заточеника, 11000 жртава, логори и Сајмиште као место где се они налазе, уписани на мапу нацистичких логора у Европи и уведени у националну и међународну културу сећања.
„Мисија Меморијалног центра ‘Старо сајмиште’ није само обнова логорских зграда. Ми смо најмлађа национална установа у нашој земљи сада и наш посао и наша мисија је да чувамо место страдања, као што је ово које је било запостављено 78 година, да истражујемо логор, жртве и историјски контекст који је омогућио бујање нетолеранције расизма и геноцида, да организујемо и извршимо едукацију и да радимо на томе да се истина о томе шири и да се она боље схвати, нарочито да се младе генерације отворе према овим искуствима и овој прошлости и, наравно, на крају да се боримо против свих покушаја искривљења чињеница о страдању, њиховог ниподаштавања. Наравно, и да се боримо против манипулације таквим чињеницама“, закључила је Видаковић Петров и захвалила Влади републике Србије, која је својом одлуком омогућила да се уради закон о Меморијалном центру који је усвојен у Скупштини а посебно потпредседници Владе и министарки културе Маји Гојковић.
Реконструкција Централне куле у оквиру „Меморијалног центра“ Старо сајмиште у Београду започета је 27. јула 2022. године, 78 година након расформирања логора и 35 година од утврђивања за споменик културе. Предвиђено је да Централна кула буде централни изложбени простор у оквиру Меморијалног центра, који ће обухватити све историјске фазе Старог сајмишта – од сајма, преко логора, до данашњих дана. Реконструкција објекта „Централне куле“ и самог Меморијалног центра „Старо сајмиште“ од изузетног је значаја за Републику Србију односно за неговање културе сећања.