Maли: Србија је у периоду убрзаног економског раста
26/01/2024Фото: Танјуг/Драган Кујунџић
До 2027. године ћемо имати скоро хиљаду километара ауто-путева и брзих саобраћајница који су изграђени за 15 година, и ово је период убрзаног економског раста и развоја Србије, изјавио је потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали.
Он је рекао да је интензивиран економски програм повећања плата, минималних зарада, пензија, изградња путева, школа, болница, канализационих мрежа, започињање великих инвестиционих пројеката, те да је Србија једна од ретких земаља са јасним циљем шта жели да уради.
„Веома важан догађај нас очекује 2027. када ћемо бити домаћин највеће светске манифестације. Добили смо прилику да наредне три године искористимо за јачање билатералних односа, пословних односа, комерцијалне уговоре, све што утиче на развој свих сфера живота“, поручио је Мали гостујући на телевизији Хепи.
Србија ће, додао је Мали, искористити ЕКСПО да ангажује све снаге које има јер је то инклузиван пројекат, због чега је позвао грађане да се у њега укључе.
„Финансије неће бити проблем. Циљамо сваки аспект друштвеног живота и привреде у Србији. Прошле године остварили смо 69,1 милијарду евра БДП-а, док је пре десет година износио 33 милијарде. Дакле, у доба највеће економске кризе, короне, фискалне консолидације, ратова, смо више него дуплирали наш БДП. Ако спроведемо највећи део планова, инвестиција и пројеката, долазимо до магичне цифре од близу 100 милијарди евра БДП-а“, рекао је Мали.
Он је истакао да ће то бити потпуно другачија Србија, земља стандарда, изграђене инфраструктуре, те да је најважнији задатак брига о људима. У складу са тим, објаснио је, су и зацртани циљеви од 1.400 евра просечне плате 2027. године, 650 евра просечне пензије и 650 евра минималне зараде.
Он је подсетио да је 2012. године просечна плата износила 330 евра, што је огромна разлика у односу на децембар прошле године и просек зарада од око 840 евра.
„У децембру ове године очекујем да достигнемо 955 евра просечне зараде, наредне 2025. прелазимо магичну цифру од 1.000 евра“, рекао је Мали и додао да је минимална зарада 2011. износила 150 евра, а да се сада циља 650 евра 2027. године.
Како је истакао, у јануару је минимална зарада повећана за рекордних 17,8 одсто, на 47.154 динара, док ће до 10. фебруара пензионерима бити исплаћене увећане пензије за 14,8 одсто, чиме се достиже просек пензија од 391 евро.
„Жеља нам је да животни стандард настави да расте. Нису то само бројке, иза бројки су људи“, рекао је министар.
Он је прецизирао да држава циља мере за повећање наталитета, између осталог, кроз повећану државну помоћ, те је поновио да ће бити повећана давања на 500.000 динара за рођење првог детета, 600.000 за друго, али ће бити повећана давања и за свако наредно рођено дете и да ће бити обновљено свих 59 породилишта у Србији.
Такође, додао је Мали, Влада Србије је усвојила закључке који се односе на подршку државе оболелима од ретких болести и њиховим породицама. Како је објаснио, предвиђена је једнократна новчана помоћ од 25.000 динара породицама са децом и осталима који су оболели од ретких болести, ваучери за куповину лекова и медицинских средстава у износу од 35.000 динара и ваучери за опоравак у рехабилитационим центрима у вредности 50.000 динара.
„Наредне недеље очекујемо јавни позив да се људи за то пријаве, држава ће опет помоћи. Држава никада више није издвајала за лечење ретких болести, за лечење у иностранству, за иновативне лекове. Богатство једне земље се види кроз помоћ онима којима је то најпотребније“, поручио је Мали.
Он је истакао да Србија бележи рекордну запосленост од 50,7 одсто, имајући у виду да је запослено 2,367 милиона људи који плаћају доприносе, али и рекордно низак ниво незапослености од девет одсто, док је 2012. незапосленост износила 25,9 одсто и сваки четврти грађанин је био без посла.
Прошле године, подсетио је, стопа раста је износила 2,5 одсто, док је планирана стопа раста за ову годину 3,5 одсто и БДП од преко 74 милијарде евра. Такође, додао је, прошле године је убележен прилив страних директних инвестиција од око 4,5 милијарди евра, дефицит буџета од 2,2 одсто и 52,3 одсто удела јавног дуга у БДП-у.
„Сви ови макроекономски показатељи значе да нешто добро радимо, али нисмо још скроз задовољни, јер сањамо велике снове. Желимо да Србију 2027. представимо у новом светлу“, поручио је.
Он је додао да је ЕКСПО највећа шанса икада за Србију, те да ће сваки аспект нашег друштва осетити бољитак. Истакао је да ће ове године бити завршена брза пруга од Београда до Суботице, да се гради канализациона мрежа кроз пројекат „Чиста Србија“, пројекти за пречишћавање отпадних вода, али и да се реализују пројекти из области науке, какав је „Био кампус 4“ у коме ће радити око хиљаду научника.
Мали је истакао и да раст грађевинске индустрије гура и остале пратеће индустрије, да никада није више улагано у пољопривреду, спортску инфраструктуру, те да је држава спремила награде од 200.000 евра спортистима који ове године освоје златне медаље на Олимпијским играма.
Уз све то, казао је, на рачуну у овом тренутку имамо 483 милијарде динара, потпуно смо ликвидни, немамо проблем са плаћањем или растом.
Он је закључио да ће на ЕКСПО локацији нићи нови град, те да се увелико насипају камен, песак, земља.
„Биће изграђено 1.500 станова, нови сајамски простор, Национални стадион, центар водених спортова, десет километара нових путева, нова петља“, рекао је Мали.
Он је закључио да је Србија кроз такве велике пројекте нашла свој извор раста, те да ће се 2027. представити у најбољем могућем светлу.