Одјекивао је глас „Јединства” од Косова и Метохије до Прага

Одјекивао је глас „Јединства” од Косова и Метохије до Прага

22/09/2023 Off By BERB

Престала је киша да ромиња, као да је и Влтава стала када се заорила традиционална етно песма са Косова и Метохије, која је била увод у представљање издавачке куће „ЈЕДИНСТВО” – Панорама са Косова и Метохије у Прагу. Кренуле су бујице речи о сведоку времена и ризничару српске речи и ћирилице, али и стихови косовско-метохијских песника који објављују у „Јединству”.

У великој сали Амбасаде Републике Србије у Чешкој Републици тражило се место више за све оне који су пожелели да чују, виде и осете косовско-метохијско поље, бруј звона са Дечана, Грачаницу, Бистрицу… По речима публике била је то промоција за памћење, а преплитала се радост и туга, тужне и радосне песме и стихови, баш онако како се вековима преплиће живот Срба на косметској светој земљи. Његова екселенција , амбасадор Србије у Прагу др Берислав Векић, пожелео је нашој издавачкој кући дуговечност , истакавши да се „Јединство” никада није могло посматрати као обична новина већ као лист који светли на светој земљи, хроничар и сведок времена, глас народа и истине.

– „Јединство” са својом издавачком делатношћу баштини традиционалне српске вредности, истрајава и служи српској јавности и народу на најугроженијем простору Европе. Хвала вам што постојите – казао је амбасадор Векић.

О „Јединству” и издаваштву ове новинско-издавачке куће у емотивном говору обратила се уредница и директорица „Панорама” – Јединство, Рада Комазец, која је синоним за његов опстанак и развој више од две деценије. Она је, између осталог, казала:

– Доносимо вам поздраве са Косова и Метохије, како за вас наше сународнике, тако и за пријатељски чешки народ који је увек срцем уз Србе на КиМ, а ја имам моралну и људску обавезу, да пре него што кажем нешто више о нашем издаваштву, пренесем и шта се данас дешава на Косову и Метохији, да је наш народ изложен страшном терору власти у Приштини, који не одустају од плана да протерају Србе са своје вековне земље. Сваког дана су на делу хапшења, малтретирања, забрана увоза робе и производа из централне Србије, лекова, али и забрана за школске књиге и прибор. Забрањују букваре за српске прваке. Народ који се вековима борио за цивилизацијске тековине и данас је приморан да се бори против антицивилизацијских мера које се врше сваког дана над њим – изнела је директорица Комазец.

Говорећи о „Јединству”- Панорама, Рада Комазец је истакла да оно са својом издавачком делатношћу истрајава већ осам деценија чувајући и афирмишући српски језик, културу и ћирилично писмо као неодвојиви део српског идентитета. Она је изнела хронолошки догађаје везане за „Јединство” са акцентом на период у последње две деценије, када су наша издавачка кућа и новинари прогнани из свог дома у Приштини а потом подсетила на значај ове куће у културном, језичком и националном смислу.

– Иза „Јединства” стоји богата традиција вредна поштовања, предан рад, професионална сарадња са ауторима, квалитет и национална одговорност, чувања језика и писма као темеља идентитета народа. Вишедеценијским објављивањем књига из науке, културе, историје, које представљају понос српске књижевности, „Панорама” –Јединство је створила значајну репутацију засновану на чврстим, постојаним темељима националне културе у њеном највишем естетском и етичком значењу. Стварање литературе на Косову и Метохији у овим временима значи нешто посебно, не само један вид изражавања изузетне уметничке лепоте стваралаштва, већ и једну обавезу настављања чувања писане речи и писма српског народа на косовско-метохијској земљи – навела је директорица Комазец.
Након њеног дирљивог обраћања о Косову и Метохији и „Јединству” уследио је ред песме, ред стихова косовско-метохијских песника, које су надахнуто казивали глумци Народног позоришта Приштина Јасмина Стоиљковић и Небојша Ђорђевић.

У извођењу етно појца млађане Косовке Вере Столић ређали су се као бисери српске традиционалне песме: „Недам ником оно што је моје”, „Ој Лазаре, Лазаре”, „Маријо ћеро море”, „Сву ноћ ми билбил препева…” што је изазвало посебну емоцију код публике. Поред Срба који живе и раде у Чешкој Републици, промоцији „Јединства”- Панораме присуствовали су и бројни Чеси из Удружења чешко-српског пријатељства, али и чешки медији.

И. Јотић

ПОСЕТА АМБАСАДИ СРБИЈЕ У ЧЕШКОЈ

Уочи промоције издаваштва „Јединства“ -Панораме Рада Комазец, директорица ове издавачке куће посетила је Амбасаду Републике Србије у Чешкој Републици где је дочекао љубазни домаћин Његова екселенција амбасадор др Берислав Векић. Директорица Комазец и амбасадор Векић разговарали су о условима под којим обавља делатност ова најстарија новинско-издавачка кућа јужно од Београда, о српској дијаспори у Чешкој, о економској сарадњи Србије и Чешке, али највећи део разговора односио се на тешку безбедносну ситуацију у којој живи српски народ на Косову и Метохији. Рада Комазец је пренела амбасадору Векићу са чиме се све суочавају Срби на Косову и Метохији од доласка на власт у Приштину Аљбина Куртија и његових антицивилизацијских мера усмерених према нашем народу.

Комазец је казала да упркос невиђеној тортури кроз векове, српски национ на КиМ посебно даровит народ те да је европској цивилизацији приложио разноврсна уметничка дела непролазне вредности.

ДЕЛЕГАЦИЈА „ЈЕДИНСТВА” ПОЛОЖИЛА ВЕНАЦ НА СПОМЕН КОСТУРНИЦУ СРПСКИМ ЗАРОБЉЕНИЦИМА „ЈИНДРИХОВИЦЕ”

Недалеко од чувене бање Карлове Вари у Чешкој Републици налазио се највећи концентрациони логор у Првом светском рату. Кроз њега је прошло око 40.000 заробљеника а највише је било Срба. Њих 7.100 умрло је мученичком смрћу и оставили су кости у овој земљи у близини немачке границе. По завршетку рата, Томаш Масарик, тадашњи председник Чехословачке, који је био велики пријатељ краља Александра поклонио је југословенској држави територију где су страдали логораши да би саградили српско војничко гробље у Јиндриховцима. Делегација „Јединства” на челу са директорицом Радом Комазец поклонила се сенима, упалила свеће и положила венац на спомен костурницу „Јиндриховице”.