Рециклажна индустрија високо на листи приоритета Владе

Рециклажна индустрија високо на листи приоритета Владе

27/11/2022 Off By BERB

Foto: ekologija.gov.rs

 

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је данас производне погоне фабрике за рециклажу отпадних гума Eko-Recycling у Сиригу, која годишње преради више од 22.000 тона гуменог отпада.

 

Вујовић је истакла да компанија Eko-Recycling, чини огроман посао за очување животне средине и додала да ће држава наставити да подстиче рециклажну индустрију у Србији као и све остале компаније које се баве овом делатношћу.

Прерадом отпадне гуме добија се нова употребна вредност, што је у складу са приницима циркуларне економије којој тежимо и Зеленом агендом, чије циљеве желимо да испунимо. Производ који се добије рециклажом гума користи се за израду подлога за спортске терене и дечја игралишта, лежеће полицајце, паркинг стубове, а велики потенцијал је и за његово коришћење у асфалтним мешавинама за изградњу путева, рекла је Вујовић.

Министарка је навела да је изузетно важно адекватно управљање отпадним гумама, с обзиром да су лако запаљиве ако се одлажу на несанитарним депонијима.

У претходном периоду унапредили смо систем исплате подстицајних средства за рециклере која се сада врши квартално, а не једном годишње за отпад третиран у претходној години, како је то било раније. Наставићемо да подстичемо ову грану привреде и сарадњу са рециклерима, како бисмо заједно унапређивали систем управљања отпадом у нашој земљи јер то је један од приоритета Владе Републике Србије и министарства које водим, рекла је Вујовић.

Директор продаје у фирми Eko-Recycling Ненад Ратковић навео је да фабрика у Сиригу располаже капацитетом прераде од 36.000 тона гуме годишње.
Претходних година смо прикупљали и прерађивали између 20 и 22 хиљаде тона годишње, а сада са новим приступом Министарства заштите животне средине у исплати подстицајних средстава у могућности смо да унапредимо пословање. Ове године имаћемо више од 24.000 тона прерађене отпадне гуме. У фабрици користимо најприхватљивију технологију која се користи свуда у свету и у Европској унији. У питању је механичка прерада сечењем и резањем у више фаза на амбијенталној температури, тако да је комплетна технолошка обрада без било каквих негативних утицаја на животну средину, рекао је Ратковић.
Ратковић је додао да се у процесу прераде гуме користи једино електрична енергија, као и да је у току нова инвестиција компаније у соларну електрану која ће омогућити део енергије из обновљивих извора.