
Интерконекција Србија–Бугарска стратешки важна за енергетску безбедност
18/07/2022Foto: mre.gov.rs
Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је данас да је изградња гасне интерконекције Србија-Бугарска стратешки важан пројекат за енергетску безбедност и један од тренутно најважнијих пројеката у Србији.
„Ми смо мала земља која је геостратешки добро позиционирана. То нас је у неким моментима кроз историју и те како коштало, али та позиција може да нам донесе и одређене предности. Једна од њих је да будемо транзитна рута у енегетици и саобраћају. Нисмо случајно завршили источни и јужни крак Коридора 10, тако и у енергетици желимо да будемо транзитна рута и да имамо довољне количине енергије и да не будемо у позицији да зависимо од једног правца дотока гаса или добављача“, рекла је Михајловићева обилазећи градилиште гасовода Ниш-Димитровград, на којем су данас почели радови на мерно регулационој станици.
Она је подсетила да је Србија изградила гасовод Балкански ток и добила још један правац снабдевања гасом, али да и даље имамо само једног добављача.
„Један добављач, ма ко то био, није довољан да будемо ценовно и енергетски безбедни и због тога је ова интерконекција важна. Преговарамо с Азербејџаном да следеће године од њих добављамо гас и очекујем да ћемо имати додатну сигурност кад на јесен идуће године овај гасовод буде завршен“, рекла је Михајловићева.
Она је додала да су заједничким радом свих учесника у пројекту превазиђени одређени проблеми који су настали као последица рата у Украјини, те да ће потребна опрема стићи на време. Такође је додала да Министарство, заједно са Градом Нишом и Министарством финансија, ради на решавању питања у вези с експропријацијом.
Шеф Делегације ЕУ у Републици Србији Емануеле Жиофре рекао је да ће нови гасни интерконектор диверзификовати снабдевање гасом и значајно повећати количину гаса доступног индустрији и домаћинствима и обезбедити чистију животну средину. Захваљујући овом пројекту, Србија ће бити мање зависна, а њена привреда отпорнија, уз додатни извор енергената.
”ЕУ обезбеђује готово 50 милиона евра донација и 25 милиона кредита ЕИБ за овај пројекат, потврђујући нашу посвећеност да подржимо енергетску безбедност Србије и прелаз са угља на енергетске изворе који мање загађују. Руска агресија на Украјину створила је нове енергетске изазове и показала да Русија није поуздан снабдевач енергијом. ЕУ ће наставити подршку западном Балкану, укључујући Србију, у овим тешким временима кроз даље побољшање енергетске инфраструктуре, а такође и као део ЕУ Repower механизма”, рекао је Жиофре.
Начелница Пиротског округа Драгана Тончић рекла је да верује да ће се динамика пројекта испоштовати и да ће гасовод бити завршен у року, истичући да је он важан не само за сигурност снабедавања, већ и за смањење емисије штетних гасова.
Градоначелник Пирота Владан Васић рекао је да до пре неколико година Пирот није имао завршен ни саобраћајни коридор, који је данас у финкцији, а да ће сада добити и нови гасовод који је веома важан за развој града, а посебно за индустрију.
Изградња гасовода Ниш-Димитровград почела је 1. фебруара 2022, а дужина интерконекције на територији Србије износи 109 километара.