Potvrđene čvrste političke i ekonomske veze Srbije i Austrije

Potvrđene čvrste političke i ekonomske veze Srbije i Austrije

17/03/2022 Off By BERB

Foto: Vlada Srbije

 

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić sastala se danas sa austrijskim kancelarom Karlom Nehamerom, kojem je prenela da je Srbija stub mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu i da neće dozvoliti da se bilo kakva nestabilnost prelije na ovaj deo Evrope.

Brnabić je, na zajedničkoj konferenciji za novinare, istakla da je tokom sastanka potvrđeno partnerstvo i prijateljstvo Srbije i Austrije, kao i njihove čvrste političke i ekonomske veze, budući da je Austrija jedan od najbližih partnera Srbije.

Ona je iskazala zahvalnost Austriji na svoj podršci koju naša zemlja uživa po pitanju evropskih integracija, pomenuvši bivšeg kancelara Sebastijana Kurca, koji je, kako je naglasila, lično mnogo učinio za Srbiju i naše evropske integracije kako bi tema proširenja bila stalno na agendi EU.

U Austriji smo uvek imali partnera na kojeg smo mogli da se oslonimo, istakla je premijerka i ujedno ukazala na to da je, ekonomski gledano, Austrija u ukupnim investicijama drugi najvažniji partner Srbije, iza Nemačke.

Prema njenim rečima, austrijske kompanije su do sada u Srbiju uložile 2,585 milijardi evra, zapošljavaju više od 22.000 ljudi, dok je u 2021. godini zabeležena robna razmena od 1,36 milijardi evra, što je 28 odsto više nego 2020. godine.

Takođe, kako je dodala, nivo robne razmene od 2010. do 2020. godine povećan je 1,7 puta, srpski izvoz u Austriju 1,9 puta, a uvoz iz Austrije 1,8 puta, uz ocenu da je to ohrabrujući trend.

Brnabić je napomenula da je tema razgovora bila i kriza na istoku Evrope.

Otvoreno smo razgovarali. Znam da su mnogi u EU zabrinuti da se nestabilnost ne prelije na Zapadni Balkan. Jasno sam istakla da će Srbija u regionu nastaviti da vodi ulogu jedne od zemalja koje su stub stabilnosti, da ćemo nastaviti da budemo izvoznik mira i stabilnosti i da nećemo dozvoliti da se nestabilnost ili kriza prelije na ovaj deo Evrope, poručila je premijerka.

Ona je ukazala na to da je od 2014. godine Srbija mnogo uradila da se promeni, kako politički, tako i ekonomski, da bi bila jaka i stabilna država koja može da pritekne u pomoć partnerima i susedima na Zapadnom Balkanu.

To ne smemo ugroziti, već moramo braniti stabilnost, a EU može u potpunosti da računa na Srbiju, ponovila je predsednica Vlade.

Brnabić je podsetila na to da kancelar Nehamer nije prvi put u Srbiji, budući da je dolazio kao ministar unutrašnjih poslova, napomenuvši da već postoji odlična saradnja dveju zemalja u borbi protiv kriminala, korupcije i tokom mirgantske krize.

Verujem da ćemo i na nove izazove naći način da odgovorimo najbolje i sačuvamo evropski i mir i stabilnost, zaključila je premijerka.

Austrijski kancelar je istakao da je Srbija geostrateški i geopolitički važan partner Austrije, i dodao da je u ovom vremenu bez presedana važno poslati poruku da zemlje Zapadnog Balkana pripadaju Evropskoj uniji i Evropi.

On je naglasio da Austrija sebe vidi kao most i ima interes da se pristupni proces Zapadnog Balkana ubrza, ponovivši da će Austrija raditi na daljem produbljenju odnosa sa Srbijom i regionom.

U vremenu u kojem živimo neophodno je da prijatelje približimo sebi. Imamo velike zadatke koje zajedno treba da savladamo. Austriji je veoma važno da budemo zajedno u ovom regionu, jer smo jednako pogođeni brojnim izazovima, kao što su bile ilegalne migracije, objasnio je Nehamer.

Austrija je i veliki investitor u Srbiji jer je ovo tržište veoma interesantno, rekao je kancelar i poručio da će dve zemlje produbiti svoju dalju bilateralnu saradnju.

Ponosno mogu reći da mi imamo jednu od najvećih dijaspora iz Srbije u Austriji. Ponosni smo na naše državljane poreklom iz Srbije, koji poštuju svoju novu domovinu, a ne zaboravljaju maticu. To nas povezuje, predočio je on.

Nehamer je preneo da mu je bilo veliko zadovoljstvo da ponovo dođe u Beograd, ističući da je, kao ministar unutrašnjih poslova, imao odličan odnos i saradnju sa svojim kolegom iz Srbije.

Predsednica Vlade Srbije je, odgovarajući na pitanja novinara, ponovila da je stav Srbije da osuđuje kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine, ali da ne želi da uvodi sankcije Rusiji.

Ona je naglasila da je, iako taj stav ne pozdravljaju u potpunosti ni EU i drugi partneri, a ni sama Ruska Federacija, to principijelni stav zemlje koja je prošla kroz agresiju 1999. godine, a pre toga i kroz sankcije, od kojih su najviše trpeli građani.

Srbija je u dosta specifičnoj situaciji i, pored pritiska, zemlja je koja poštuje međunarodno pravo i principe, poručila je Brnabić.

Prema njenim rečima, odnosi Srbije i Rusije su tradicionalno jako dobri, jer dve zemlje vezuju istorija, tradicija i vera, ali u današnje vreme i energetika.

Brnabić je predočila da, u tom smislu, današnji odnosi Srbije sa Rusijom nisu mnogo drugačiji od odnosa bilo koje druge zemlje Evrope, koja je u velikoj meri zavisna od ruskog gasa.

Imamo dobre ekonomske i političke odnose, koji jesu promenjeni od početka rata u Ukrajini, jer 75 odsto naše ekonomije čine investicije iz EU, a te kompanije moraju da sprovedu sankcije prema Rusiji, što se odražava i na našu ekonomiju, istakla je premijerka.

Ona je kao primer navela da jedna cementara u vlasništvu kompanije iz EU ne može ništa ni da uveze iz Rusije, niti da bilo šta u tu zemlju izveze, što važi za sve kompanije iz zemalja EU, od proizvođača auto-delova do IT kompanija, naglasivši da je sve to veliki izazov za našu ekonomiju.

Predsednica Vlade je navela i da Srbija ima obavezu da postepeno usklađuje spoljnu i bezbednosnu politiku sa EU, navodeći da je u 2021. godini naša zemlja dostigla procenat pridruživanja Uniji od 65,31 odsto.

Kako se približavamo EU, trudićemo se da se dodatno usklađujemo, a kada postanemo član Unije, taj procenat mora biti 100 odsto, objasnila je premijerka.

Brnabić je prenela i da je sa austrijskim kancelarom razgovarala i o energetici, imajući u vidu da je Austrija visoko zavisna od ruskog gasa, kao i Srbija.

Prema njenim rečima, Austrija ima mnogo energije iz obnovljivih izvora, ali će toj zemlji biti potrebno približno 10 godina da postane nezavisna od ruskog gasa.

To je nešto o čemu razmišljamo, želimo da smo što nezavisniji u energetskom sektoru i zato smo počeli da gradimo gasni interkonektor od Niša do Dimitrovgrada, što je projekat koji finansira EU, kako bismo imali izvor gasa preko Grčke i drugih zemalja, naglasila je ona.

Premijerka je istakla da je energetska politika fokusirana na to da budemo što nezavisniji, jer energetska bezbednost znači i nacionalnu bezbednost.

Mi smo na tom putu, ali će i nama biti potrebno vreme da dođemo do što veće energetske nezavisnosti i oslanjanja na sopstvene izvore, zaključila je Brnabić.