Izvoz IT sektora Srbije blizu dve milijarde evra

Izvoz IT sektora Srbije blizu dve milijarde evra

08/11/2021 Off By BERB

Izvor/Foto: Vlada Srbije

 

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i prvi potpredsednik Vlade i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić prisustvovali su danas u Naučno-tehnološkom parku Beograd potpisivanju Sporazuma između Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije (IVI), Grada Beograda i Parking servisa.

 

Brnabić je tom prilikom izjavila da će ove godine izvoz u IT sektoru srpske privrede biti skoro dve milijarde evra, a suficit će preći milijardu evra.

Premijerka je, čestitajući potpisnicima, ocenila da su pokazali izvanrednu inicijativu i preduzimljivost da osmisle projekat koji će podići kvalitet života svih građana Beograda.

Tako se, kako je poručila, još jednom etabliramo kao lideri u novim tehnologijama i u modernizaciji javne uprave na republičkom i lokalnom nivou.

Ona je dodala da uvek tražimo dodatni kapacitet za rast Srbije i naglasila da je razvoj veštačke inteligencije na vreme prepoznat kao šansa.

Ružić je izrazio uverenje da je danas veliki dan za Beograd, Istraživačko-razvojni institut za veštačku inteligenciju Srbije i Naučno-tehnološki park Beograd, kao i za implementaciju veštačke inteligencije u sve pore našeg društva, kako bi mu olakšala život, a ne da ga dehumanizuje.

On je istakao da se procenjuje da će globalno tržište veštačke inteligencije do 2025. godine vredeti 500 milijardi evra.

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, koji je sa direktorima Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije Dubravkom Ćulibrkom i Parking servisa Andrijom Čupkovićem potpisao Sporazum, podsetio je na to da je servis “Oko sokolovo” primer primene veštačke inteligencije koji danas funkcioniše i napreduje.

Saradnja sa Istraživačko-razvojnim institutom za veštačku inteligenciju Srbije će sigurno doprineti da se taj koncept dalje unapređuje, rekao je Radojičić i naglasio da je sve to značajno i za koncept “pametnog grada” u Beogradu.

Ćulibrk je rekao da je cilj tog instituta da napravi “ekonomiju znanja” primenom veštačke inteligencije, dodavši da se procenjuje da će do 2025. godine samo na softver vezan za veštačku inteligenciju biti potrošeno 126 milijardi dolara.

Ona se već smatra tehnologijom široke primene, što znači da, ako zakasnimo u njenom usvajanju, možemo ekonomski zaostati, a sa druge strane, ako to uradimo brže i bolje od drugih, imamo šansu da uradimo nešto dobro za sve nas, napomenuo je Ćulibrk.