Da li je moguće da nakon ovoliko vremena još uvek ne možemo da dobijemo tačan rok kada će
onlajn magazin za balkansku saradnju
Ranka Čičak
DANAS i sutra u Beogradu se razgovara o novinarima.Tema Međunarodne konferencije je zaštita bezbednosti i integriteta novinara u regionu OEBS-a. Organizatori su srpska ministarstva kulture i spoljnih poslova, uz podršku Kancelarije za slobodu medija OEBS-a.
Otvarajući ovaj skup, ministar spoljnih poslova, Ivica Dačić nije propustio da naglasi kako je ovo prvi ovakav susret od kada Srbija predsedava OEBS-om:
– To pokazuje koliko je Srbija zainteresovana za bezbednost novinara. Napade na novinare treba tretirati kao napade na društvo. A njih je sve više, naročito pretnji ženama lično i preko interneta. Naša Vlada uvek je to osuđivala, a u toku prošle godine usvojila je više medijskih zakona koji štite bezbednost novinara.
I ministar kulture i informacija, Ivan Tasovac pohvalio je donošenje tri medijska zakona:
– To je prvi put da se definiše javni interes, zatim slobodno novinarstvo koje ne podleže cenzuri. Sada lakše možemo otkriti ko stoji iza medija. Jer, već prilikom registracije mora se navesti ime vlasnika i investitora .Treba pohvaliti i rad Komisije koja istražuje ubistva novinara.
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija, Dunja Mijatović rekla je da se u ovom trenutku, dok novinari Evrope u Beogradu razgovaraju o svojoj bezbednosti, na nekim mestima novinari tuku, zatvaraju, zastrauju, ubijaju:
-Stavljaju ih iza rešetaka izgovarajući se na lažne optužbe. Kažu da diluju drogu i da su huligani, a ustvari smeta im istina koju ti novinari pišu. Svake godine po neko plati životom za izgovorenu reč. Ova kancelarija osnovanaje 1997 godine i samo od tada spisak ubijenih novinara je dugačak i brzo raste. Lane smo radili na ubistvima novinara u Srbiji,a ove godine se takva akcija organizuje u Crnoj Gori. Novinari se ubijaju i u Moskvi, Azerbejđanu, Turskoj. Znamo za mnoge novinare koji su prestali da kritikuju, plašeći se .Prete im ubistvima u porodici. Zato postoji težnja ka ćutanju. Upravo o tome treba da razgovaramo. Važno je što najviši nivoi vlasti osuđuju nasilje nad novinarima. Nasijlje ne treba tolerisati, jer bi ono potpuno uništilo demokratiju. Ja znam da ima i loših novinara. Onih koji ne pišu tačno. Ali, nad njima se ne sme primenjivati nasilje. Ako o nama pišu loše, tužimo ih, odgovorimo, ponizimo rečima, a ne nasiljem. Nasilje ili pretnja su nedozvoljene metode odbrane . <
Da li je moguće da nakon ovoliko vremena još uvek ne možemo da dobijemo tačan rok kada će
Na ministarskoj konferenciji zemalja zapadnog Balkana “Western Balkans 6″ koja se održava danas u Prištini Mihajlovicevá je
Istovremeno, dok prima partijsku vojsku Treće Srbije, „Informatika“ otpušta 19 dugogodišnjih radnika, među kojima je nekoliko elektroinženjera
„Danas odajemo poštu svim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova, a naša obaveza je da se posebno setimo 167