Energoprojekt, firma kojom se ponosila Jugoslavija, ne samo da je preživela teška vremena, nego danas sa ponosom obeležava svoj 68 rođendan.
Prošle godine imao je prihod 213,7 miliona evra, a već u prvom kvartalu ove godine zaradio je više od 46 miliona evra. Na svečanosti u Beogradu, generalni direktor, Stojan Čolakov, rekao je da se ugovaraju novi poslovi za 273 miliona evra i da planira zaradu od 249 miliona evra do kraja godine: – Želimo da se vratimo na stara tržišta, a i da se uključimo u izgradnju u Beogradu i Srbiji.U ovom trenutku radimo u Srbiji, na Bliskom istoku(Katar, UAE, Oman, Jordan, Bahrein), u Africi (Ugana, Ganda, Alžir, Nigerija,Zambija, Luanda, Zimbabve,Gvineja) u Rusiji i Evroaziji (Rusija, Kazahstan, Belorusija), u Južnoj Americi (Peru) i u svim zemljama bivše Jugoslavije. U Novom Beogradu Energoprojekt gradi Kineski kulturni centar, poslovni objekat Navigator biznis centar, zatim stambeno poslovni objekat Park 11. U Zemunu novu tehničko putnu stanicu, novu deponiju u Vinči, projektuje i nadzire radove u Beogradu na vodi, radi projekte za fudbalske stadione u Srbiji, zatim projekte za investitore na aerodromu Nikola Tesla.
U isto vreme, Energoprojekt renovira ulice Kraljice Marije, 27.marta, Džordža Vašingtona, Cara Dušana u Beogradu, gradi tramvajsku prugu preko mosta na Adi, rekonstruiše Karađorđevu ulicu i Savski kej.Rekonstruiše deonucu pruge Straževica – Jajinci – Mala Krsna i železničku stanicu Mala Krsna. Projektuje i nadzire skoro sve hidroenergetske radove u Srbiji i Crnoj Gori. Gradi fabriku lekova u Gani, priprema gradnju nekoliko brana u Alžiru, novih postrojenja u Pančevu.To je samo deo poslova ovog velikog preduzeća. Problemi s Belorusijom su rešeni. Arbitražni sud u Stokholmu presudio je u korist Energoprojekta, pa će on od beloruske firme Gazprom transgaz dobiti više od 30 miliona dolara. Sa kompanijom Besix iz Brisla potpisao je Protokol o poslovnoj saradnji za gradnju u Srbiji. Većinski vlasnik Energoprojekta, Dobrosav Bojović kaže da je vlasnička konsolidacija završena i prinudno se otkupljuju akcije preostalih akcionara♦