
U Somboru Rasim Ljajić otvorio novu digitalnu emisionu stanicu
23/09/2016Ovo je istorijski događaj. Sa ove dve stanice (Sombor i Kikinda) mi zaokružujemo pokrivenost digitalizacijom sa skoro 99 posto. Želimo da ostvarimo pokrivenost od 100 posto. Da bi to uradili potrebno je da pokrijemo još neka područja – Markovac, Malo Središte i deo Velikog Središta, rekao je ministar Ljajić na svečanosti u Somboru
Ranka Čičak
SOMBOR – Srbija je danas dobila dve nove emisione stanice – jednu u Kikindi, drugu u Somboru.Tako je postala šesta zemlja u Evropi po pokrivenosti digitalnim TV signalom. Od ukupno sedam miliona i 186.862 stanovnika, 98,37 posto ima digitalni signal. Takav uspeh, postignut u relativno kratkom roku, pozdravljaju stručnjaci cele Evrope.
Otvarajući emisionu stanicu Sombor, ministar telekomunikacija, Rasim Ljajić rekao je da su ukupno 224 emisione stanice kod nas opremljene najmodernijom digitalnom tehnologijom po najvišim evropskim standardima:
-Zato neće biti potrebe da u narednih nekoliko godina nabavljamo novu opremu. Još 1960 godine, na konferenciji u Stokholmu napravljen je plan o najvećim emisionim stanicama u Evropi, ali se iz različitih razloga čekalo podizanje ovih stanica kod nas. Zato je ovo istorijski događaj. Sa ove dve stanice mi zaokružujemo pokrivenost digitalizacijom sa skoro 99 posto. Želimo da ostvarimo pokrivenost od 100 posto. Da bi to uradili potrebno je da pokrijemo još neka područja – Markovac, Malo Središte i deo Velikog Središta. To ćemo završiti tokom naredne godine. Tada će pokrivenost Vojvodine biti sto posto. Sa ove dve emisione stanice mi ostvarujemo pokrivenost i u pograničnim područjima sa Rumunijom, Mađarskom, Hratskom. To je važno, jer će srpsko stanovništvo u tom području moći da prati TV programe iz Srbije. To je 9 nacionalnih programa plus 4 regionalne i lokalne televizije. Što se Srbije tiče, mi ćemo sada imati pokrivenost od 98, 37 posto. Standard je 95 posto. Pokušaćemo to još da povećamo. Takoi mi dovodimo do kraja proces digitalizacije Srbije, koji je formalno okončan 7. juna prošle godine, u trenutku kada smo ostvarili pokrivenost od 95 posto.
Ljajić zaključuje da je to ogromna korist za građane Srbije, jer oni mogu sa sobnom antenom u proseku da prate oko 13 programa, a negde i više, besplatno. Za državu je to isto korist, jer je ostvareno do sada 100 miliona evra od prodaje etra. Za izgradnju predajnika u Somboru i Kuli potrpšeno je oko 2 miliona i 250 hiljada evra. EBRD je projekat digitalizacije podržao kreditom od 24 miliona evra. Pored ovog kredita, obezbeđena su i sredstva Vlade Slovačke.
Ljajić je pohvalio izvođače što su uspeli da uštede, pa je kredit smanjen na 18 miliona.
Na molbu Balkanekspresarb da uporedi digitalnu pokrivenost Srbije sa onom u zemljama regiona, Ljajić odgovara:
-Neke zemlje u regionu još nisu završile proces digitalizacije. Mi smo im pružili naše usluge i želimo da im još pomognemo. U svakom slučaju, Srbija je među 6 zemalja u Evropi koje imaju najsavremeniju tehnologiju u procesu digitalizacije. Svega šest zemalja koristi opremu koju smo mi sada instalirali. Možda ima koristi u tome što smo kasnili s digitalizacijom. Pojavila se nova oprema, savremena tehnologija, koju smo odmah ugradili.
Direktor EBRD za Srbiju, Danijel Berg, zadovoljan je saradnjom s ministrom Rasimom Ljajićem i direktorom preduzeća Javna tehnika i veze, Brankom Gogićem:
Oni su omogućili da se projekat završi na vreme i da se uštedi. Digitalizacija je za Srbiju važna, jer jača njenu poziciju na tržištu i otvara joj tržišta za pružanje novih televizijskih usluga.(Foto BERB)♦