Sutra Inicijativa „Ne da(vi)mo Beograd“ predstavlja drugi broj istoimenog glasila
06/03/2016GLASILO ĆE GRAĐANI OD PONEDELJKA 7. MARTA MOĆI DA NAĐU U KNJIŽARI BEOPOLIS, GALERIJI REMONT, NOVOJ ISKRI, DRUŠTVENOM CENTRU OKTOBAR, CENTRU ZA KULTURNU DEKONTAMINACIJU, MAGACINU U KRALJEVIĆA MARKA, KULTURNIM CENTRIMA GRAD, REX, KULTURFORUM I MATRIJARŠIJA, U UDRUŽENJU UČITELJ NEZNALICA, KAO I KAFEIMA TEZGA, ČILTON, PETAK, KLIŠE I ZAOKRET
Info: RADOMIR LAZOVIĆ
ISPRED zgrade Gradske uprave grada Beograda na Trgu Nikole Pašića 6 u Beogradu sutra u 10 časova biće predstavljen drugi broja glasila Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“ .
U isto vreme i na istom mestu počinje i zasedanje sednice Skupštine grada na kojoj će odbornici raspravljati o Predlogu generalnog urbanističkog plana Beograda i nekoliko drugih planova koji, kao što smo prethodno i upozoravali imaju za cilj da nakaradne principe razvoja grada, oprobane u projektu Beograd na vodi, primene i na druge gradske oblasti.
Drugi broj glasila inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“ detaljno opisuje ključne mehanizme prevare koju projekat „Beograd na vodi“ predstavlja. Analizirali smo ugovor o ulaganju, ekonomsku računicu isplativosti projekta, pratili kršenja i promene zakona zarad interesa investitora, analizirali udvoričko izveštavanje javnih i privatnih medija, pisali o propadanju građevinske industrije koju bi projekat navodno trebalo da oživi, kao i nametanju neželjenih simbola ovakvog razvoja. Hronološki smo predstavili i sve proteste i aktivnosti inicijative Ne davimo Beograd. U prilogu vam šaljemo pregled bitnijih tekstova, kao i celokupno izdanje u elektronskom obliku.
Glasilo će građani od ponedeljka 7. marta moći da nađu u knjižari Beopolis, galeriji Remont, Novoj iskri, društvenom centru Oktobar, Centru za kulturnu dekontaminaciju, Magacinu u Kraljevića Marka, kulturnim centrima Grad, REX, Kulturforum i Matrijaršija, u udruženju Učitelj neznalica, kao i kafeima Tezga, Čilton, Petak, Kliše i Zaokret.
U sledećemo periodu naši aktivisti deliće glasilo ispred državnih institucija koje su propustile da po zakonu reaguju ili su prekršile zakon omogućavajući ili protivzakonito učestvujući u projektu Beograd na vodi, kao što su Skupština Srbije, Gradska uprava grada Beograda, Urbanistički zavod Beograda, Ministarstvo građevine republike Srbije, Opština Savski venac, Komunalna policija grada Beograda, Beograd vode, RTV Studio B…
Glasilo „Ne davimo Beograd“ pokrenuli smo pre godinu dana zbog nedostatka ozbiljnog društvenog dijaloga o „Beogradu na vodi”, projektu od „nacionalnog značaja”. Ništa bolje nije ni danas. Rasprava se vodi daleko od suštinskih pitanja: kakav razvoj je potreban Beogradu i Srbiji, koliko će ovakav projekat koštati građane, šta od toga dobijaju i gube i šta je moguća alternativa. Umesto toga, retke rasprave se svode na to ko voli straćare i barake, a ko je za progres, hoće li se graditi kula ili neće i da li je lepa ili nije, i druge mamce za pogrešne odgovore. Još češće polemike uopšte i nema, a pokušaji da se ona povede sistematski se guše.♦