
Otvoren 67. Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća
20/05/2025Foto: sajam.rs
67. Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća počeo je sa radom u utorak 20. maja i trajaće do petka 23. maja 2025. godine.
Pod sloganom „Tehnologija u tvojim rukama“, ova najstarija i najprestižnija specijalizovana regionalnoj tehničko-tehnološka sajamska manifestacija u ovom delu Evrope, okuplja proizvođače, distributere, konstruktore, trgovce, naučno-istraživačke i obrazovne institucije, inovatore, agente, zastupnike svetskih kompanija i brendova u industriji i sve druge kojima je u interesu bolji i za život lakši svet.
Svečano otvarajući ovu veličanstvenu manifestaciju, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije akademik Bela Balint podsetio je na misao Leonarda da Vinčija da „postoje ljudi koji vide, oni koji vide kad im se na nešto ukaže i koji ne vide“. Pretpostavio je da su učesnici ovog sajma i svi prisutni oni iz prve dve kategorije, u čemu vidi i smisao ove manifestacije.
Posebno je ukazao na značaj ovog sajma u odnosu na predstojeći „Ekspo 27“, pretpostavljajući da bi mogao da bude neka vrsta generalne probe pred ovu veliku manifestaciju.
Ministar je podsetio da se značajan deo ovogodišnjeg Sajma tehnike odnosi na izložbu inovacija i novih tehnologija pod nazivom „Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve – Inovacije menjaju svet!“, koju organizuju Vlada Republike Srbije i resorno ministarstvo.
Izložba, rekao je on, predstavlja najsavremenija domaća i inostrana tehnička dostignuća, a obuhvata 64 pojedinačne postavke i 33 izlagača, među kojima su i državne institucije, naučni instituti, fakulteti, inovacioni centri, naučno-tehnološki parkovi, astronomske opservatorije i astronomska društva, privatne kompanije i drugi predstavnici privrede. Izložbu upotpunjuju i dobitnici sredstava Fonda za nauku i Fonda za inovacionu delatnost. Na postavci su prisutni i predstavnici 40 startapa iz oblasti biotehnologije, veštačke inteligencije, kreativnih industrija i biomedicine.
Ministar Balint rekao je i da je posetiocima ove izložbene postavke na raspolaganju bogat četvorodnevni program: devet panel-diskusija, pet predavanja, te četiri prezentacije u okviru kojih se predstavlja 20 startap kompanija.
„Nauka ne bi trebalo da bude ničija privilegija, nego svačija i za sve“, zaključio je otvarajući sajam akademik Bela Balint.
Zamenik državnog sekretara za inovacije u Ministarstvu kulture i inovacija Mađarske Laslo Bodiš, predstavnik ovogodišnje zemlje partnera izložbene postavke „Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve – Inovacije menjaju svet!“, informisao je da su oblasti desetak startapa, koji su mađarski doprinos ovoj izložbi: pametna poljoprivreda, građevinske tehnologije, urbani razvoj i zaštita životne sredine.
Učesnicima Sajma na raspolaganju je više od 15.000 m2 izlagačkog prostora u halama 1, 1A, 2, 3, 3A i na otvorenom prostoru Beogradskog sajma. Sajamski programi okupljaju oko 600 domaćih i stranih, direktnih i indirektnih izlagača i drugih učesnika iz tridesetak zemalja sa četiri kontinenta.
Osnovu sajamskih postavki čine industrije 4.0 i 5.0, zasnovane na inovativnim tehnologijama koje predstavljaju revoluciju u interakciji sa digitalnim svetom, ali i „klasični“ spektar robnih grupa – od CNC mašina, mašina alatki, obradnih centara, alata i pribora za obradu i oblikovanje metala, elektronike, merne opreme i uređaja, procesne tehnike, preko hidraulike i pneumatike, aditivne, 3D i laserskih tehnologija, metalurgije i livarstva, tehnologija zavarivanja, elektroenergetike, rasvete i LED tehnologije, te termotehnike i KGH, pa sve do zelene industrije, logistike, skladištenja, industrijskog pakovanja, industrijske i kibernetske bezbednosti i zaštite.
U raznim formatima biće predstavljena i tehnološka dostignuća u oblastima budućnosti kao što su veštačka inteligencija i mašinsko učenje, 5G mreže, blokčejn tehnologije, proširena i virtuelna stvarnost, kvantni računari, nanotehnologije, čiste energije, IoT, dronovi, automatizacija i robotika, obnovljive i održive energije i mnoge druge.
Kvalifikovani žiri koji čine profesori tehničkih fakulteta Beogradskog univerziteta i predstavnik resornog ministarstva najuspešnijim izlagačima i drugim učesnicima dodeljuje tradicionalne nagrade i priznanja „Korak u budućnost“. Dodela priznanja planirana je za četvrtak 22. maja u 12 časova.
SERVISNE INFORMACIJE
Radno vreme Sajma tehnike je od 10 do 18 časova.
Pojedinačne ulaznice koštaju 700 dinara; grupne 400 RSD; ulaznice za učenike osnovnih i srednjih škola i studente (uz đačku knjižicu ili indeks) 200 RSD.
Za parkiranje putničkih automobila u sajamskom krugu plaća se 200 dinara po satu.