Министарка Мацура посетила је у Тутину женску Медресу и Дом за лица ментално ометена у развоју

Министарка Мацура посетила је у Тутину женску Медресу и Дом за лица ментално ометена у развоју

02/05/2025 0 By BERB

Фото: Дејан Станковић

 

Министарка без портфеља задужена за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура посетила је данас у Тутину женску Медресу Гази Иса-бег.

Министарка Мацура је са наставним кадром Медресе разговарала о важности поделе послова између жена и мушкараца посебно у руралним срединама где је на женама велики терет кућних послова. Она је додала да о овој и другим важним темама треба разговарати са младима већ од ране животне доби. Оно на чему додатно треба радити, закључује министарка, јесте оснаживање жена за политичко деловање, јер су оне важан носилац дијалога у друштву.

Женска Медреса у Тутину основана је 2013. године. Школа је интернатског карактера и похађају је 62 девојчице старости од 15 до 18 година. Пола наставног програма школе је верског карактера, а друга половина световног. Поред тога, ученице имају прилику да похађају и ненаставне активности попут калиграфске и хорске секције. Медреса важи за строгу школу у којој влада дисциплина, па ученице имају четири сата обавезног учења сваког радног дана.

Ово је прва посета представника Владе Србије женској Медреси у Тутину.

Татјана Мацура посетила је данас и Дом за лица ментално ометена у развоју. У разговору са директором Омером Ђондићем и запосленима истакнут је значај постојања овакве институције у Тутину.

Дом постоји већ седамдесет година и један је од најстаријих у Србији, Тренутно има 200 корисника из Србије и Црне Горе и 92 запослена радника. Поседује економију у којој се штићеници дома баве производњом различитих пољопривредних и других производа, како би економски били активни.

Министарка је истакла значај превенције борбе против насиља над лицима из угрожених друштвених група, које се често занемарује у односу на остале врсте насиља, што је и показано током истраживања спроведених у претходним пројектним циклусима које је подржао Кабинет.

Посебно је нагласила важност једнаких услова лечења лица са менталним сметњама у истим условима, као и других корисника здравствених услуга.

,,То је императив нашег друштва и на томе морамо да радимо не само кроз професионалну бригу већ и кроз подстицај емпатије и солидарности. Значајно је развијање партнерства између институција и организација цивилног друштва.”, изјавила је министарка Мацура.