
Директор сектора за Европу у Међународно монетарном фонду – фантастично и успешно партнерство
27/04/2025Фото: НБС
Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић и министар финансија Синиша Мали састали су се и с господином Алфредом Камером, директором Сектора за Европу у Међународном монетарном фонду.
Господин Камер је похвалио Србију за одличне резултате упркос изазовном глобалном окружењу, похвалио спровођење економског програма за који увек истиче да је „у власништву Србије, а да га ММФ само подржава“. Камер је нагласио да у свим разговорима са тимом ММФ-а за Србију они истичу да Србија бележи резултате и боље од очекиваних, чак и у условима глобалних шокова. Посебно је похвалио тимски рад и одличну координацију политика. Истакао је да је монетарна политика адекватна, да су девизне резерве одлична одбрана од екстерних шокова и да се наставља прудентна фискална политика. Камер је закључио да Фонд са Србијом има фантастично и успешно партнерство.
Гувернер Јоргованка Табаковић информисала је господина Камера о одличним резултатима које је Србија забележила и у 2024. години – снажан раст бруто домаћег производа, инфлација у границама циља, рекордне девизне резерве, рекордне стране директне инвестиције и очуван снажан банкарски сектор.
У прилог добрим политикама које се воде у Србији, гувернер је истакла да је Србија чак и у 2015. години, у јеку спровођења фискалне реформе, забележила реалан раст БДП-а од 1,3 одсто, што није уобичајено у години када се спроводи снажна фискална консолидација. И током пандемије, пад БДП-а био је један од најнижих у свету.
И ММФ је у својим априлским пројекцијама раста за Србију пројектовао реални раст од 3,5% у 2025, што је за 0,6 п.п. ниже него у октобарској пројекцији услед снажних глобалних шокова и глобалне неизвесности, док је пројекција за 2026. повећана за 0,2 п.п. и износи 4,2%.
У другим земљама у окружењу бележе се још веће ревизије наниже БДП-а у 2025. у односу на октобар, од око 1,5 п.п, што је одраз поверења у економску политику која се спроводи у Србији. На то указује и чињеница да је и поред корекција наниже, пројектовани раст БДП-а за Србију у 2025. и 2026. и даље већи него у осталим земљама у окружењу.
„У Србији смо у 2024. години обезбедили враћање инфлације у циљане оквире, уз раст, који је био у врху Европе, као и уз даљи пад учешћа јавног дуга у бруто домаћем производу. Девизне резерве су на рекордном нивоу. Наш приступ пажљивог, опрезног и добро одмереног доношења кључних економских одлука у актуелним условима изражених глобалних неизвесности потврђује се не само као пожељан већ и неопходан! Он се показао као одличан у релативно нормалним околностима, али неопходан у ванредним. Све што смо у претходних више од десет година урадили, тимски, председник Вучић, Влада и Народна банка Србији, омогућило је да и у таквим условима очувамо стабилност и да имамо висок раст бруто домаћег производа, као и плата и пензија”, закључила је гувернер Јоргованка Табаковић.