Вучевић је на комеморативној академији поводом Дана сећања на 17. март 2004. године – Погром на Косову и Метохији, која је вечерас одржана у Народном позоришту у Београду, поручио да овај дан треба да нас опомиње и сећа на жртве српског народа, као и да то сећање треба да буде темељ на којем ћемо градити сложну Србију.
Нека влада мир и разум, да не буде подела и братоубилачких сукоба, да се сви окупимо око Србије, да је не обрукамо, да прво њу сачувамо, а онда све остало чинимо, да је унапређујемо и уздижемо, али чувамо и волимо, да не блокирамо Србију и нашу децу, јер блокада је само увод у хаос и безакоње, рекао је Вучевић.
Премијер је истакао да криза на Косову и Метохији као да никада није ни престала, а у најжешћем облику ескалирала је крајем деведесетих година прошлог века, а посебно 1999. године.
Он је подсетио да се тада Савезна Република Југославија суочила са више од хиљаду најмодернијих авиона НАТОа, албанским терористима у нашој земљи и изван ње, као и са отвореном претњом напада копненим трупама на нашу територију од стране НАТО-а.
Према његовим речима, након Кумановског споразума и усвајања Резолуције СБ УН 1244, пред очима читаве међународне заједнице, наш народ на Косову и Метохији поново је постао мета незапамћеног насиља.
Вучевић је навео да је доласком КФОР-а уследио прави егзодус Срба, Рома, Горанаца, Ашкалија, као и других који се нису уклапали у политику злочиначке тзв. “ОВК”, и додао да најмоћнија војна алијанса у историји човечанства није успела да заштити част, имовину и животе невиних грађана.
Премијер је нагласио да су либерални медији ћутали, слободни мислиоци и организације за заштиту људских права остали су неми.
Све је било дозвољено ако је било уперено против Срба. Циљ је био да се отме наша покрајина и да се сломи наш народни дух. И да се украде, отме, присвоји, баш оно што нема цену и баш оно што није на продају, рекао је премијер.
Он је подсетио да је у 21. веку у Европи организован погром против цивилног становништва, када су наоружане масе екстремиста напале српске енклаве широм Косова и Метохије.
Вучевић је указао да је за 48 сати етнички очишћено шест градова и 10 села – Приштина, Обилић, Косово Поље, Липљан, Гњилане и Призрен, и додао да је осморо Срба мучки убијено, још двоје подлегло повредама, 930 српских кућа до темеља је спаљено, а 4.012 Срба је протерано са својих вековних огњишта.
Премијер је оценио да су УНМИК и КФОР потпуно заказали у заштити неалбанског становништва и приватне имовине, као и да су немо гледали овај злочин.
Он је напоменуо и да је 21 годину након овог злочина положај Срба на Косову и Метохији и даље тежак.
Вучевић је рекао да српски народ у јужној покрајини живи у гетоима, под економском изолацијом, као и под константним притиском и насиљем.
Куртијев режим као да ништа друго не чини и не планира, него како ће преостало српско становништво протерати или физички уништити. Сведоци смо отворене свакодневне дискриминације и гажења основних људских права, навео је Вучевић и додао и да поред свих недаћа, српски народ на Косову и Метохији опстаје.
Премијер је поручио да су они прави хероји који својом борбом свакодневно сведоче истину да Косово и Метохија јесте и заувек биће срце и душа Србије, и оценио да су они представници оне вере и оног сна о слободној и снажној Србији, која нас је кроз векове одржала.
Он је истакао да су они сведочанство нашег завета да данашња Србија није слаба ни беспомоћна.
У сложеним околностима јасно и гласно поручујемо да ћемо чувати и штитити српски народ ма где он био. Исто тако, да ћемо чувати српску државу од свих оних који би више него ишта волели да је сатру, рекао је он.
Вучевић је додао да су пред Србијом велики изазови, и због тога мора да се настави борба за изградњу слободне Србије, борба за нове фабрике, школе, болнице и путеве.
Србија не сме и неће стати. Наставићемо да идемо напред, јер другог пута немамо. То дугујемо нашим прецима, нашој деци и нашим потомцима. Дугујемо то пре свега нашем народу на Косову и Метохији. Јер само стабилна и економски јака Србија може да чува своје националне интересе, указао је Вучевић.
Премијер је навео да ће се упоредо са том снагом, јачати и духовна и морална снага нашег друштва.
То је снага светосавља, породичних вредности и наше традиције. То је огромна друштвена и национална обнова. И враћање оних вредности које су нам наши славни преци преносили до данашњег дана, закључио је премијер.