
Пуна партиципација жена у Србији у свим друштвеним сферама
13/03/2025Фото: Кабинет
Министарка без портфеља задужена за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура, обратила се у оквиру заседања 69. Комисије УН о статусу жена, која је одржана у седишту Уједињених нација у Њујорку.
Мацура је рекла да се, констатујући напредак у примени Пекиншке декларације у последњих 30 година, глобално и национално повећава мотивисаност рада на унапређењу положаја жена широм света и у Србији.
Посебан акценат ставила је на политичку партиципацију жена, нагласивши да жене у Србији данас имају готово 40 одсто учешће у законодавној власти, да су заступљене у Влади и у другим важним институцијама.
Према њеним речима, равноправност није само питање људских права, већ и предуслов за економски и друштвени развој, а Србија препознаје да су жене кључни носиоци промена, због чега је усмерење на јачање институционалних механизама који омогућавају њихову пуну партиципацију у свим друштвеним сферама.
Говорећи о економској независности жена, министарка Мацура је истакла да она није само фактор привредног раста, већ и кључни елемент у превенцији насиља над женама и подсетила да истраживања показују да више од половине жена које трпе насиље остају у насилним односима због финансијске зависности од партнера, а да је задатак свих да им се обезбеди подршка и ресурси како би преузеле контролу над сопственим животима.
Министарка Мацура је истакла и важност оснивања Алиментационог фонда, који ће пружити финансијску подршку самохраним мајкама и похвалила напоре усмерене на јачање капацитета институција које се баве заштитом жена и деце.
Мацура је у седишту Уједињених нација представила и резултате које је Србија остварила у превенцији и сузбијању родно заснованог насиља, укључујући пад броја жена убијених у породичном насиљу за 42 одсто у протеклој години, што је резултат заједничких напора институција система, организација цивилног друштва и оних којима је ова тема важна.
Закључујући обраћање, Мацура је позвала на глобалну солидарност са женама и децом који су најчешће жртве ратова, природних непогода и хуманитарних катастрофа, као и на наставак међународне сарадње и заједничких напора у борби за равноправност у изазовним временима.