
Позив организацијама цивилног друштва на наставак сарадње и дијалог
06/02/2025Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, које има дугогодишњу успешну сарадњу са организацијама цивилног друштва, жели још једном да укаже на отвореност извршне власти за транспарентну и институционалну сарадњу са цивилним сектором, као и на посвећен рад на даљој изградњи демократског друштва, које одликује владавина права и поштовање људских права сваког појединца у нашој држави.
Пратећи темељно опредељење Владе Републике Србије, Министарство подсећа јавност да је у свом раду остваривало редовну сарадњу са организацијама цивилног друштва. У процес израде свих докумената јавних политика и прописа Министарство је укључивало представнике организација цивилног друштва путем јавних позива на транспарентан и инклузиван начин, поштујући прописе. Министарство је пружало подршку и другим државним органима како би на јаван и транспарентан начин представници организација цивилног друштва били укључени у процес израде својих документа јавних политика и прописа, у чему је забележен значајан успех.
Савет за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва Владе Републике Србије формиран је у широком и партиципативном процесу консултација и сарадње са организацијама цивилног друштва и јавним гласањем организација цивилног друштва за своје кандидате у Савету. Савет, у коме већину чине представници цивилног друштва, представља институционални оквир за сарадњу и дијалог између државних органа и организација цивилног друштва. У другом Акционом плану, који је Влада Републике Србије усвојила у јануару ове године, а који прати Стратегију за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва у Републици Србији од 2022. до 2030. године, налази се низ активности које ће утицати на побољшање, пре свега, нормативног оквира за рад организација цивилног друштва.
У дугогодишњем раду Савета за праћење примене препорука механизама УН за људска права, уз обострану спремност за сарадњу, потписан, прво, Меморандум о сарадњи са 14 организација цивилног друштва још 2016. године, да би, с временом, као ефикаснији механизам функционисања организација цивилног друштва, била формирана Платформа организација за сарадњу са механизмима УН, која у овом тренутку обухвата 24 организације и, од 2021. године, има два представника у раду Савета. План за праћење примене препорука механизама УН за људска права, који је први пут израђен 2015. године, унапређен у инклузивном процесу 2018. године, редовно се ажурира и прати кроз индикаторе успешности које су заједнички развили чланови Савета и друге организације цивилног друштва, чиме је направљен значајан искорак ка уједначавању методологије по којој надлежни ресори, Савет и организације цивилног друштва, прате примену препорука и сачињавају извештаје. Такође, у сарадњи и на иницијативу Платформе, уведене су нове праксе у раду Савета, попут одржавања тематских седница на иницијативу различитих субјеката, формирања тематских радних група у оквиру Савета, разматрања алтернативних извештаја организација цивилног друштва и инкорпорирања њихових запажања у оквиру државног извештавања о примени међународних уговора, чиме је омогућена не само боља припрема државне делегације за интерактивни дијалог пред механизмима УН, већ створена и нова платформа да се друго и другачије мишљење чује и поштује.
Управо у светлу тренутне политичке и друштвене ситуације у Србији, и на основу горе поменутих добрих пракси, позивамо све друштвене актере, нарочито представнике цивилног сектора, да учествују у креирању простора за отворен и равноправан дијалог у нашем друштву, и да у складу са процедурама које Министарству стоје на располагању, омогућимо функционисање свих механизама који су годинама доприносили комуникацији, сарадњи и разумевању државних органа и организација цивилног друштва, на добробит целокупног нашег друштва. При томе нарочито мислимо на институт друштвеног дијалога нашег министарства.