У НБС представљен извештај ММФ-а о регионалним економским изгледима за Европу

У НБС представљен извештај ММФ-а о регионалним економским изгледима за Европу

07/12/2024 Off By BERB

Фото: НБС

 

У Народној банци Србије јуче је представљен извештај Међународног Монетарног фонда о регионалним економским изгледима за Европу.

 

Тај извештај припада групи извештаја ове еминентне међународне институције који су посвећени разматрању текућих економских кретања и изгледа за наредни период појединачних региона, као и анализи питања и изазова који су од значаја за те регионе, али и глобалну економију. Напомињемо да је Народна банка Србије данас, по четврти пут у последњих шест година, била домаћин представљања одређених поглавља или анализа о глобалним економским трендовима Међународног монетарног фонда, у циљу унапређења аналитичких и научноистраживачких активности у Србији, као и у складу с досадашњим позитивним искуствима у институционалној сарадњи с Међународним монетарним фондом.

Данашњи догађај уводним обраћањем отворила је Јоргованка Табаковић, гувернер Народне банке Србије, која је том приликом изнела своје виђење о значају раста продуктивности у Европи, али и о користима наставка процеса евро-интеграција. Презентацију економских изгледа за Европу и регион, као и аналитичку студију макроекономских ефеката конвергенције у Европској унији присутнима је изложио господин Себастијан Вебер, заменик шефа регионалних економских изгледа за Европу, док је модератор био господин Лев Ратновски, представник Међународног монетарног фонда у Србији.

Фокус извештаја о регионалним економским изгледима за Европу усмерен је на питање продуктивности које је кључно за бржи економски раст и развој сваке земље. Иако је привредни раст у Европи на узлазној путањи, у извештају се истиче да је он и даље испод свог потенцијала. Наглашена је неопходност да се што пре предузму одговарајући кораци у правцу раста продуктивности како би се европска економија снажније покренула и сустигла у дохотку Сједињене Америчке Државе. Такође, наведене су економске политике које треба да побољшају изгледе за раст и реформе које треба да се спроведу широм Европе да би се остварило повећање продуктивности. У том смислу посебно је истакнуто да би дубље и веће јединствено европско тржиште омогућило раст продуктивности, да је европска интеграција у два претходна таласа проширења (1995. и 2004) донела опипљиве користи и да би даљи процес приступања могао да делује позитивно на земље које приступају Европској унији, али и Европској унији у целини.

Гувернер Јоргованка Табаковић је истакла да Србија, као земља кандидат за чланство у Европској унији, настоји свим својим снагама, а пре свега одговорном економском политиком, спровођењем структурних реформи и политиком диверсификације у сваком смислу, да убрза процес конвергенције у дохотку ка развијеним земљама. Народна банка Србије, у сарадњи с Владом Републике Србије остаће посвећена и процесу европских интеграција, дајући допринос у реализацији свих обавеза Републике Србије које проистичу из процеса приступања Европској унији. Нагласила је да су најбоља потврда исправности оваквог приступа повољни макроекономски изгледи, уз привредни раст који ће ове године, а вероватно и у средњем року бити један од највећих у Европи, као и показана отпорност на екстерне шокове без преседана у новијој историји. Конкретна верификација остварених резултата на пољу јачања макроекономских фундамената јесте додељивање инвестиционог кредитног рејтинга од агенције Standard & Poor’s, као и успешан завршетак аранжмана с Међународним монетарним фондом и договарање новог трогодишњег аранжмана саветодавног карактера.

„Имајући у виду предвидиве и повољне услове пословања и квалитет радне снаге у Србији, као и добру дигиталну и транспортну повезаност, очекујемо даљу интеграцију Србије у ланце вредности са земљама Европске уније и позитивне ефекте на раст продуктивности. У свету геополитичких тензија и фрагментације тржишта, Србија је мала економија која се може похвалити отвореношћу за међународну трговину и сарадњу са свим земљама и способношћу да привуче инвестиције из свих крајева света, што такође очекујемо да ће имати ефекте на наш даљи убрзан раст и развој. Поред тога, напредак Србије у процесу евро-интеграција који се очекује у наредном периоду, као што су показале и анализе Међународног монетарног фонда, требало би да резултира обостраним користима у виду раста дохотка – за Србију по основу наставка спровођења структурних реформи, јачања институција и преноса знања и технологија, али и за Европску унију, с обзиром да јој се додатно отвара јединствено тржиште робе, капитала и радне снаге“, истакла је овом приликом гувернер Јоргованка Табаковић.

Након одржане презентације, уследила је размена мишљења учесника, који су исказали велико интересовање за ову тему.