
70 година постојања и успешног рада Филозофског факултета у Новом Саду
29/11/2024Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду на свечаној академији, данас, 29. новембра, са почетком у 11 часова, у кино-сали, обележава 70 година од оснивања и успешног рада.
Све активности које су се одвијале на Факултету ове године – а реч је о многобројним стручним и научним конференцијама, данима страних култура, изложбама, промоцијама књига, књижевним вечерима, позоришним представама, предавањима почасних гостију из земље и иностранства, концертима… – биле су у знаку овог за наше друштво значајног јубилеја.
Целог дана Факултет ће бити у свечарском руху и дочекати најпре угледне званице и драге сараднике и партнере уз пригодан програм током свечане академије и доделу признања најбољим младим истраживачима и најбољим студентима Факултета, те захвалница партнерима. Потом ће уследити две изложбе. Прва ће нам представити лица Факултета кроз изложбу фотографија “Филозофски факултет данас”, а друга „Ризница писаног знања: 70 година са вама“. Она представља избор публикација из богатих књижних фондова наше Библиотеке, које нису саставни део курикулума наших студијских програма, а које смо добили на поклон од амбасада, познатих издавачких кућа, дародаваца (нама подједнако важних), али које смо и сами плански набављали. Избором смо представили 23 језика који се уче и студирају на нашем факултету, почев од корејског, најмлађег у нашој језичкој породици, преко кинеског, португалског, јапанског, персијског све до матерњих мањинских језика на којима се студира на Филозофском факултету, по чему смо јединствени у земљи.
Наше колегинице Анда Алмажан и Љиљана Ћук приредиле су електронску изложбу о нашем најстаријем часопису Годишњаку Филозофског факултета коју можете погледати у Дигиталној библиотеци.
У 14 часова у свечаној сали ће се одржати промоција књиге професора Јанка Рамача Єден вояк, два робства, три униформи (Један војник, два заробљеништва, три униформе).
У понедељак, 2. децембра настављамо са радном прославом јубилеја. Тринаести међународни интердисциплинарни симпозијум СУСРЕТ КУЛТУРА почиње у 10.30 часова. Позивамо Вас да пратите излагања преко 100 учесника скупа. Детаљан програм је на сајту факултета
https://www.susretkultura.ff.uns.ac.rs/program/
Филозофски факултет некад и сад
Филозофски факултет основан је из потребе да се обезбеди квалитетан стручни кадар за гимназије и средње школе у послератној Војводини и Југославији. Од те, сад већ давне 1954. године, седам деценија наша мисија је да ширимо знање и негујемо друштвено-хуманистичке науке.
Једини смо Факултет у Србији и један од ретких у свету на коме се може студирати на пет матерњих језика. Поред српског, то су мађарски, словачки, русински и румунски језик. Филозофски факултет је мултикултурна средина отворена према различитостима у којој се негује дух дијалога и толеранције.
Од почетних шест, Факултет данас нуди 56 акредитованих студијских програма на сва три нивоа студија. У складу с највишим стандардима у високом школству образујемо стручњаке из различитих филолошких наука, историје, педагогије, психологије, социологије, социјалног рада, филозофије, журналистике, културологије и комуникологије.
Факултет има 19 одсека и 23 центра, те велику и драгоцену библиотеку са преко 600.000 библиотечких јединица.
На Факултету студира око 5.000 студената и ради 315 наставника, 26 истраживача и 72 члана ненаставног особља, док је дипломе на основним, магистарским/мастер и докторским студијама стекло више од 28.000 студената.
Филозофски факултет је од свог оснивања посебну пажњу посвећивао одржавању међународних односа са земљама из региона, али из и Европе и света.
Међународна сарадња посебан процват доживљава у последње две деценије захвљајући бројним споразумима са партнерским институцијама и различитим програмима мобилности за студенте и особље.
Истинска увереност да се једна култура не може упознати само кроз књиге и науку, учинила је Факултет веома живом и динамичном институцијом.
Поред наставе, на Факултету се годишње одржи више од 100 научних и културних догађаја у сарадњи са нашим партнерима из земље и иностранства.
Бројне су научне конференције, скупови, трибине, предавања, књижевне вечери с познатим ауторима; изложбе слика, књига и фотографија; концерти, позоришне и плесне представе, пројекције филмова и дегустације хране и пића из земаља у фокусу које могу да похађају наши студенти и запослени, али и најшира јавност.
Највећа драгоценост Филозофског факултета је његова Библиотека, највећа и најстарија високошколска библиотека на Универзитету у Новом Саду. Библиотека чува и корисницима ставља на располагање више од 600.000 књига, часописа и других публикација.
Филозофски факултет има веома живу и богату издавачку делатност у штампаном и електронском облику са дугом традицијом. Захваљујући савременом приступу издаваштву, Факултет годишње објави преко 100 наслова самостално или у сарадњи са другим издавачким кућама. Најзначајни сегмент издавачке делатности чине монографије, уџбеници, зборници, научни и стручни часописи.
Посебну пажњу Филозофски факултет посвећује бризи о студентима са хендикепом. Трудимо се да овим нашим студентима омогућимо најбоље могуће услове за успешно студирање кроз прилагођавање наставног процеса и наших просторних капацитета њиховим потребама.
Посебно смо поносни на чињеницу да је Филозофски факултет вишеструки добитник плакете Црвеног крста Србије за најхуманију средину због великог броја добровољних давалаца крви међу студентима и запосленима. Поред овог, и многе хуманитарне акције које су организовали наши студенти и запослени сведоче о вредностима које негујемо у својој средини.
Будући да данас нема ниједне школе, не само у Војводини, него и у целој Србији у којој нема бар једног нашег дипломца, дубоко верујемо да смо оправдали и превазишли очекивања оснивача јер већ 70 година успешно ширимо знање!