Допис Академијског одбора за високо образовање САНУ поводом предлога Измене Закона о високом образовању

Допис Академијског одбора за високо образовање САНУ поводом предлога Измене Закона о високом образовању

18/11/2024 Off By BERB

Фото: sanu.ac.rs

 

Академијски одбор за високо образовање САНУ упутио је данас, 18. новембра, допис Влади Републике Србије и Министарству просвете РС, у којем се наводи да су предложене Измене Закона о високом образовању, које је Влада Републике Србије упутила Народној скупштини, проблематичне и да би њихово усвајање и примена довели до угрожавања постојећег квалитета високог образовања у Србији.

 

Наиме, како се наводи у допису, овим изменама се предлаже да се иностраним универзитетима омогући да реализују своје програме академских студија (основних, мастер и докторских) и то само на основу споразума који ће потписати с Министарством просвете. Поред тога, изменама се предвиђа да ће инострани факултети моћи да буду финансирани из буџета Републике Србије. Коначно, не мање важан је и предлог да ће наши студенти који заврше ове програме добијати дипломе које ће се третирати као стране, а не као домаће.

Одбор за високо образовање САНУ сматра да су предложене промене проблематичне и да би њихово усвајање и примена довели до угрожавања постојећег квалитета високог образовања у Србији.

Како се наводи, први проблем у вези са предложеним изменама Закона је процедурални. Омогућавање иностраним ВШУ да учествују у процесу високог образовања у Републици Србији представља веома озбиљну промену која никако не би требало да буде донета без широке јавне расправе, како се управо чини.

Други проблем је да се предложеним изменама урушава постојећи систем осигурања квалитета у високом образовању Србије. Инострани факултети неће имати обавезу да акредитују своје програме према стандардима и процедурама који важе у Србији. Они ће дозволу за рад стећи на основу споразума за Министарством које нема капацитете да проверава квалитет студијских програма, због чега је и основано Национално акредитационо тело. 

Трећи проблем је у вези са омогућавањем да се из буџетских средстава финансирају програми за које не постоји гаранција да су квалитетни што је у супротности са јавним интересом. При томе, наши држављани који би студирали на овим програмима не би добијали диплому која би била важећа у нашој држави што обесмишљава финансирање тих студената из јавних средстава.

Имајући у виду све наведене проблеме и ризике које носе предложене Измене, Академијски одбор за високо образовање САНУ позива предлагаче да повуку постојећи предлог из скупштинске процедуре.