Tатјана Мацура на конференцији „Жене и вештачка интелигенција” у Истанбулу

Tатјана Мацура на конференцији „Жене и вештачка интелигенција” у Истанбулу

09/11/2024 Off By BERB

Фото: јеdnakost.gov.rs

 

Министарка без портфеља задужена за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура говорила је на конференцији „Жене и вештачка интелигенција” у Истанбулу.

Конференцију је свечано отворио турски председник Реџеп Тајип Ердоган који је током сусрета са министарком Мацуром истакао дубоко пријатељство које гаји према Србији и значајну улогу коју Србија има као партнер Турској у различитим областима, од економије до безбедности и друштвеног развоја.

Министарка Мацура разговарала је и са првом дамом Турске Емином Ердоган током свечане вечере о, поред осталог, о посебном односу са супругом председника Србије Тамаром Вучић, рекавши да је доживљава као сестру.
Овај блиски и пријатељски однос доприноси јачању билатералних веза и пружа инспирацију за даљу сарадњу у области образовања девојчица и промоције социјалног предузетништва, области у којима Емине Ердоган улаже посебне напоре, подвукла је министарка Мацура.

Министарка Мацура је истакла важност родне равнотеже у технологији и подвукла изазове са којима се жене суочавају у свету вештачке интелигенције.

Она је указала да, према Извештају о глобалном родном јазу из 2023. године, само 30 одсто жена тренутно ради у области вештачке интелигенције, а да то значи да се ова технологија развија првенствено из једне перспективе – мушкараца – што доводи до пристрасности у АИ системима. Када се, на пример, АИ користи у медицинској дијагностици, често се не препознаје специфичности женске физиологије, што резултира неприхватљивим разликама у подршци пацијентима, истакла је Мацура.

Додала је и да је неопходно да владе и приватни сектор посвете посебну пажњу етичкој примени вештачке интелигенције.

Брз развој АИ технологија захтева да увек имамо у виду људске вредности и родну равноправност, како бисмо избегли да системски превиђамо половину популације и градимо инклузиван дигитални свет, нагласила је министарка. 

Србија је препозната као једна од најиновативнијих влада на Глобалном самиту у Дубаију и постављена је да председава Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију у наредне три године. Такође, домаћинство министарског самита ГПАИ у децембру 2024. године одражава посвећеност Србије одговорном развоју вештачке интелигенције и глобалном лидерству у управљању вештачком интелигенцијом.

Министарка је позвала званичнике Турске и заинтересоване да посете ову конференцију која ће бити одржана од 3. до 4. децембра у Београду.

Ова посета представља важан допринос даљем јачању односа Србије и Турске, као и потврду опредељења да се заједнички ради на развоју области од глобалног значаја, попут вештачке интелигенције и оснаживања жена, закључила је Мацура.