Potpisan ugovor sa konzorcijumom kompanija Hyundai engineering i UGT Renewables o izgradnji solarnih elektrana

Potpisan ugovor sa konzorcijumom kompanija Hyundai engineering i UGT Renewables o izgradnji solarnih elektrana

16/10/2024 Off By BERB

Piše/Foto: Ranka Čičak

 

Posle sastanka sa predstavnicima konzorcijuma kompanija Hyundai engineering i UGT Renewables, predsednik Srbije, Aleksandar Vučić je zajedno s američkim ambasadorom Kristoferom Hilom i otpravnikom poslova Republike Koreje u Srbiji, prisustvovao potpisivanju ugovora o izgradnji solarnih elektrana.

One će se graditi u opštinama Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac. To su elektrane od najmanje 1.000 megavata naizmenične struje sa baterijama za skladištenje električne energije do 200 megavata/400 megavat časova.

Predsednik Vučić procenjuje da će one davati 1,6 do 1,8 teravata struje godišnje, onoliko koliko sada izvozimo tokom zime. Godišnje potrošimo oko 34 teravata struje, a ona će uskoro biti veoma skupa i dragocena u celom regionu.

Vučić je poručio njegovim kritičarima da su sa malo znanja sve glasniji, ali da je ovo rešenje za nas najbolje i najbrže. Struja novih solarnih elektrana se neće izvoziti, ostaje samo za nas.Ovo je prvi put da Koreja učestvuje u izgradnji kod nas.