
Ни у једном тренутку није вршен притисак по питању потенцијалног пројекта „Јадар“
09/10/2024Министарство науке, технолошког развоја и иновација саопштило је данас да није извршило никакве притиске на управу Електротехничког факултета Униврзитета у Београду, нити је на било који начин утицало на доношење одлука факултета повезаних са питањима експлоатације литијума или било ког другог питања из области заштите животне средине.
Сваки покушај да се Министарство ставља у контекст оваквих активности представља грубу дезинформацију, наводи се у саопштењу.
Министарство науке, технолошког развоја и иновација Владе Републике Србије, као орган државне управе у делокругу рада, утврђеним чланом 23а. Закона о министарствима, има дефинисане пословe који се односе на систем, развој и унапређење научноистраживачке делатности у функцији научног, технолошког и привредног развоја. Као надлежно министарство, у тренутку изражене забринутости јавности за животну средину, за циљ је имало да грађанима Републике Србије омогући транспарентно и објективно информисање провереним и научно поткованим информацијама и подацима, у овом случају у вези са пројектима или активностима које потенцијално могу имати утицај на животну средину, како у долини Јадра, тако и на територији читаве Републике Србије.
У овом контексту, Министарство науке, технолошког развоја и иновација упутило је позив свим релевантним научноистраживачким организацијама у Републици Србији да се активно укључе у процес сагледавања, разматрања и стручне анализе у области заштите животне средине, са посебним фокусом на воду, ваздух, земљу и биодиверзитет (живи свет). Циљ овог позива био је да се целокупна стручна јавност из области заштите животне средине, односно сви истраживачи који своју истраживачку делатност базирају на истраживањима у наведеним областима, на основу својих компетенција укључе, како би се обезбедили транспарентни подаци у вези са пројектима или активностима које потенцијално могу утицати на животну средину.
С тим у вези, Министарство науке, технолошког развоја и иновација спровело је активности у циљу окупљања и дискусије у оквиру научноистраживачке заједнице, и то у виду позива на креирање експертских група међу представницима најрелевантнијих научноистраживачких организација из области заштите животне средине, рударства и енергетике, а иницирано је и покретање развоја дигиталне платформе „Одржива Србија“. Такође, научно-истраживачке организације позване су да делегирају администратора свог профила у оквиру поменуте платформе, који би био задужен за размену података између база које поседују научноистраживачке организације и базе ове дигиталне платформе. Ни у једном тренутку није вршен притисак по питању потенцијалног пројекта „Јадар“, нити било ког другог конкретног пројекта или активности.
Када је реч конкретно о Електротехничком факултетету Универзитета у Београду, писана комуникација остварена је дана, 6. септембра 2024. године, када је Министарство упитило Допис свим научноистраживачким организацијама, којим су оне позване да делегирају по једног експерта за сваку експертску групу коју ће Министарство формирати у циљу што ефикаснијег даљег рада и укључивања најкомпетентнијих истраживача за одређене теме из области заштите животне средине: вода, ваздух, земљиште и биодиверзитет, односно живи свет. Овим дописом све научноистраживачке организације позване су и да именују по једног администратора који ће достављати резултате истраживања, податке и студије у циљу развоја раније поменуте дигиталне платформе, која ће обухватити информације о стању животне средине на читавој територији Републике Србије.
Електротехнички факултет Универзитета у Београду 12. септембра 2024. године упутио је одговор на поменути допис, којим је обавестио Министарство да ће Наставно-научно веће овог факултета на првој наредној седници разматрати ова питања и евентуално одредити представника у наведеним експертским групама и номиновати администратора профила НИО за дигиталну платформу који ће бити задужен за размену података између база које поседује научноистраживачка организација и платформе.