
Aleksandar Stanković dobitnik NAGRADE DKSG za 2023.
25/09/2024Dobitnik NAGRADE DKSG za najbolju knjigu nefikcijske proze prvi put objavljenu u Republici Srbiji 2023, koju podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije, je Aleksandar Stanković za knjigu IZ SVOJE KOŽE: ŽIVOT S DEPRESIJOM u izdanju beogradske Lagune.
Svečana dodela nagrade, uz prisustvo nagrađenog autora i članova žirija održaće se u četvrtak 26. septembra u 19.00 časova u Domu kulture Studentski grad, Klub Magistrala “Dragan Ve Ignjatović”.
Saopštenje žirija nagrade Doma kulture Studentski grad
za najbolju knjigu nefikcijske proze u 2023. godini
Ove godine članovi žirija su vrlo lako, brzo i jednoglasno, izdvojili knjigu „Iz svoje kože“ Aleksandra Stankovića, zato jer je drukčija; na formalnom i tematskom planu otvorila je nov model, govori o tabu temi, toliko prisutnoj u ovim našim društvima prilično razorenim. U isto vrijeme to je nešto o čemu se javno ne govori. O depresiji tako čestoj, koja se u svojim ozbiljnim oblicima pojavila kao posljedica iskustva rata iz naše novije istorije, zapravo i nije ozbiljno pisano do sada.
Odavno je napušteno vjerovanje da knjiga može uticati na stvarnost kolektiva u kojem se pojavljuje, ili da tu stvarnost može mijenjati. Istina je da je „Iz svoje kože“ nakon objavljivanja ohrabrila javnu raspravu o ozbiljnosti problema depresije. Ali je i one osobe koje imaju ovu bolest ohrabrila da se protiv nje bore, da o njoj govore i da se obrate za ljekarsku pomoć.
Knjiga je već stekla pristojan broj čitalaca, tome je sigurno doprinijelo i to da je njen autor jedan od rijetkih novinara koji u svom poslu slijedi visoke profesionalne standarde. Dakle, onaj je kojem vjeruju. Ali je za njeno prihvatanje od strane čitalaca ipak presudna sretno izabrana forma knjige i Stankovićev lični ton kojim je ovaj memoar ozračen.
Socijalni efekt knjige, javni fokus na samu bolest, zasjenio je njenu nespornu književnu vrijednost. Ipak se ovdje radi o djelu koje među postojeće književne modele donosi drukčijost. Stanković je o bolesti progovorio na nov način, u ovim fragmentima smjenjuje se cijeli spektar emocija, premda je u tekstu dominantan autoironijski ton s kojim se čitalac lako identifikuje.
Knjiga je ova potraga za odgovorom: kako se to desilo i šta je uzrok bolesti? Zbog toga je ovo ispovijest, živi opis događaja iz prošlosti, izmrvljen i fragmentiran. Potraga za onom tačkom u vremenu u kojoj je narušen sklad. U formalnom pogledu, knjiga insistira na simetriji: na lijevoj stranici je pjesma, a na desnoj konkretno sjećanje u formi zapisa ili mikro-eseja, kao ogledalo u kojem se u dvije različite forme opisuje isto. Čak, dakle, i na vizuelnom planu knjiga čezne za povratkom izgubljenog sklada.
U nekim drugim jezicima, u nekim sretnijim društvima depresija više nije tabu. O njoj se javno govori i piše. Postoji izvrsni memoari koji opisuju iskustva depresije. Obimom malu knjiga (svega 90 stranica) napisao je australijski pjesnik Les Murray („Ubijanje crnog psa: memoar depresije“). Reporterski detaljno ispisao je izvještaj o prevladavanju bolesti, ubio je crnog psa. (Termin Black Dog posudio je od Winstona Churchilla koji je tako zvao depresiju od koje je po svemu sudeći i sam patio).
Premda govore o istom problemu, Murray i Stanković su napisali dvije, u formalnom pristupu, potpuno različite knjige. Ono što ih eventualno povezuje je to da su oba izabrali da u opisivanju bolesti koriste i poeziju. A dobre pjesničke knjige su one kojima se njihovi čitaoci iznova vraćaju. Premda je to kriterij vrijednosti koji bi se mogao primijeniti na cjelokupnu književnost. Žiri ove nagrade vjeruje da je memoarist Aleksandar Stanković o temi koja je zazorna i odbijajuća, napisao književno djelo kojem će se njegovi čitaoci pouzdano vraćati.
Semezdin Mehmedinović
Predsednik žirija