
Суштинске промене у области пољопривреде и руралног развоја
24/09/2024Фото: Синиша Серафимовски
Министри пољопривреде и шефови делегација, окупљени под окриљем Сталне радне групе за регионални рурални развој југоисточне Европе (SWG/RRD), састали су се данас у Скопљу на 18. годишњем састанку министара пољопривреде земаља југоисточне Европе, где су разговарали о будућој регионалној сарадњи и реформама у сектору пољопривреде и руралног развоја у оквиру процеса европских интеграција у југоистичној Европи и спровођењу Зелене агенде за западни Балкан. На догађају, у име министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије Александра Мартиновића, говорила је државни секретар Ливија Павићевић.
Влада Републике Србије чврсто је опредељена за пружање подршке даљем развоју пољопривредне производње и прехрамбене индустрије. Србија је у потпуности посвећена и процесу европских интеграција, свесна да овај процес захтева суштинске промене у области пољопривреде и руралног развоја, како би се овај сектор учинио одрживим, конкурентним и отпорним. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде наставиће интензивно да ради на усклађивању законодавства са европским правним тековинама кроз одговарајућа преговарачка поглавља, истакла је Павићевић, и додала да Инструмент за претприступну помоћ у области руралног развоја, односно ИПАРД програм, у контексту свеобухватног процеса европских интеграција представља значајну подршку у унапређењу услова живота у руралним срединама.
Павићевић је нагласила да је Република Србија почела са спровођењем ИПАРД III програма за период 2021-2027. година. Како је навела, овим програмским циклусом поред мера које су већ биле акредитоване кроз ИПАРД II програм, предвиђено је и увођење нових, међу којима је и агро-еколошко климатска мера која ће, у контексту Зелене агенде за Западни Балкан, директно доприносити одрживом управљању природним ресурсима, као и ублажавању и прилагођавању пољопривреде климатским променама.
Одржива пољопривреда и производња хране, како са економског, тако и са еколошког аспекта представља суштину ИПАРД програма, а имајући у виду посвећеност националној и регионалној прехрамбеној сигурности, Република Србија ће у наредном периоду уложити додатне напоре у остварењу циљева дефинисаних Зеленом агендом за Западни Балкан.
Република Србија цени подршку институција Европске уније, Владе Савезене Републике Немачке, коју пружају сарадњи у региону југоисточне Европе у области пољопривреде и руралног развоја, као и ФАО, ГИЗ и Међународног центра за напредне медитеранске агрономске студије из Барија (CIHEАM), рекла је Павићевић.
Поред министара пољопривреде и шефова делегација земаља ЈИЕ, министара пољопривреде и шефова делегација земаља чланица ЕУ и представника међународних организација ФАО, ГИЗ, CIHEАM, на данашњем скупу обратили су се и домаћини министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Северне Македоније Цветан Трипуновски и генерални секретар SWG Бобан Илић, као и европски комесар за пољопривреду Јануш Војћеховски (Janusz Wojciechowski) и домаћин самита Берлинског процесa.
Током састанка представљени су закључци са Форума за пољопривредну политику „Јахорина Агенда 2024“ за југоисточну Европу одржаном у јуну ове године, а сумирана је и регионална сарадња у ЈИЕ у пољопривредно-прехрамбеном сектору у оквиру SWG.
Такође, данас је усвојена Заједничка декларација о храни и пољопривреди (Скопска декларација – Skopje Declaration) која представља важан корак ка формализацији сарадње између земаља Западног Балкана у контексту Берлинског процеса, са посебним нагласком на постизање циљева одрживог развоја у пољопривреди.
Министарски састанак организован је под заједничким покровитељством Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Северне Македоније и Сталне радне групе за регионални рурални развој (SWG) у југоисточној Европи.