Нова улагања америчких компанија у енергетски сектор Србије
20/09/2024Фото: Пупин иницијатива
Државни секретар у Министарству рударства и енергетике Вељко Ковачевић присуствовао је панелу „Енергетска сигурност, ланци снабдевања и е-мобилност: одржива решења за енергетске потребе“ на Пупин форуму у Вашингтону.
Споразум о стратешкој сарадњи у енергетици који је потписан у Вашингтону је важан за зелену транзицију, подстицање нових улагања и енергетску сигурност наше земље. САД имају технологије и знања, земља су која предњачи у енергетској транзицији на одржив начин, навео је државни секретар, и додао да се потписаним подстичу нова улагања из САД-а у енергетски сектор Србије, која ће допринети транзицији ка чистијим изворима енергије и већој енергетској сигурности.
Ковачевић је навео да је у претходне две године реализован низ мера које ће допринети већој енергетској стабилности и сигурности Србије, укључујући усвајање стратешких докумената, унапређење регулаторног оквира и дефинисање приоритетних пројеката у сектору енергетике.
У функцији је гасна интерконекција Србија-Бугарска чијом изградњом су први пут диверсификовани правце и извори снабдевања природним гасом, што је врло значајно са аспекта енергетске сигурности. Припрема се један од највећих соларних пројеката у Европи који ће осетно допринети уделу чисте енергије у нашем енергетском миксу, као и изградњу реверзибилних хидроелектрана које су природна складишта енергије, неопходна за балансирање зелене енергије, навео је он.
Ковачевић је рекао да ће регулаторне измене које су у процесу усвајања довести до спајања тржишта електричне енергије Србије и ЕУ, као и до укидања мораторијума на нуклеарну енергију, чиме се отвара простор за разматрање свих опција које могу да обезбеде чист извор базне енергије на одржив начин с обзиром да се Србија већински ослања на угаљ у производњи електричне енергије.
На панелу учествовали су и помоћник државног секретара Сједињених Америчких Држава за енергетске ресурсе Џефри Р. Пајат, генерални директор компаније „ElevenEs“ Немања Микаћ, и виши аналитичар за Кину и североисточну Азију из Евроазија групе Доминик Чиу.