Жигманов посетио основну школу „Сава Мунћан“ у Крушчици
02/09/2024Фото: minljmpdd.gov.rs
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов и помоћница министра у Сектору за националне мањине Биљана Марковић обишли су данас ђаке који похађају наставу у основној школи „Сава Мунћан“ у Крушчици, коју похађају и деца чешке националности.
Министар Жигманов изјавио је да је ове године у школу уписано три ђака првака чешке националне заједнице којима је посебно пожелео срећан полазак у школу.
Он је похвалио праксу да се припадници националних мањина у Републици Србији образују на матерњем језику, што је и Уставом загарантовано право.
Министар је додао да у овом малом месту постоји вишегодишња пракса чувања мањинских култура и да је унутар школских власти више него видљива сензибилност да се обезбеди образовање на чешком језику.
Жигманов је истакао да је на иницијативу председника Републике Србије Александра Вучића и захваљујући средствима које је доделила Влада Републике Србије, школа реновирана 2023. године, пред почетак школске године. Како је објаснио, обновљени су кров, надстрешница и извршени молерски радови.
Крушчица је мало место поред Беле Цркве у којој поред већинског српског народа, живе и припадници чешке заједнице. Основна школа, која данас носи име по народном хероју НОБ Сави Мунћану, постоји од 1750. године. Почетком 20. века, 1905. године, школу је похађало 186 ученика, а данас у њој учи 54 ученика подељених у осам одељења. Од 2011/12. године чешки језик уведен је као изборни предмет.
У Републици Србији ученици припадници чешке националне мањине уче језик националне мањине са елементима националне културе као изборни предмет. У школској 2023/2024. години предмет Чешки језик са елементима националне културе похађало је 189 ученика основних школа.
Према закону, за припаднике националих мањина образовно-васпитни рад остварује се на језику и писму националне мањине, односно двојезично, ако се приликом уписа у први разред за то определи најмање 15 ученика, с тим што је школа овлашћена да остварује образовно-васпитни рад на језику и писму националне мањине, односно двојезично и за мање од 15 ученика уписаних у први разред, уз сагласност ресорног министра или надлежног покрајинског скретаријата.