Честиткa Жигманова припадницима мађарске мањине поводом националног празника
19/08/2024Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов честитао је председнику Националног савета мађарске националне мањине Арпаду Фремонду, представницима других институција и организација као и свим припадницима мађарске националне мањине у Србији 20. август – Дан Светог Стефана, њихов национални празник.
Свети Стефан (мађ. Szent István) је први краљ Мађарске и, као такав, заузима изузетно место и значај у историји и колективном сећању Мађара. Владао је од 1001. до 1038. године, круну је добио од папе, а о његовом животу, угледу и значају говори и чињеница да је проглашен за свеца и у католичкој и у православној цркви. За Мађаре, он је краљ који је потомцима оставио у заоставштину краљевину базирану на писаном закону и јак хришћански бастион.
Мађарска национална мањина у Србији представља најбројнију националну заједницу након већинског српског становништва. Према последњем попису из 2022. године, у Србији живи 184.442 Мађара, од којих је највећи број римокатоличке вероисповести. Већина припадника ове заједнице живи у Војводини, посебно у северним деловима покрајине, где чине значајан део становништва у многим општинама и градовима.
Мађари у Србији имају добро развијену мањинску институционалну инфраструктуру, укључујући културне, информативне и образовне институције на мађарском језику, од предшколских установа до факултета, а мађарски језик је у службеној употреби на целој територији АП Војводина. Мађари имају дневни лист на свом језику, целодневне радио и телевизијске програме на матерњем језику, а подручје културе је најразвијеније међу свим мањинским заједницама.
Осим што је најбројнија национална мањина, мађарска заједница је и високо интегрисана у српско друштво – од спорта, преко културе и науке, до политике. Политичка артикулација интереса Мађара у Србији највише се одражава кроз рад Савеза војвођанских Мађара, који представља најјачу политичку снагу међу овом заједницом. Мађари су активно укључени у политички и друштвени живот Србије, и њихови представници учествују у раду на различитим нивоима власти, од локалне до покрајинске и републичке.
Влада Републике Србије, Миниистарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, као и власти у АП Војводина и јединицама локалне самоуправе наставиће посвећено да раде на креирању и спровођењу мањински сензитивних политика, као и на обезбеђивању материјално-финансијских средстава у циљу подршке развоју институција и перспектива припадника свих мањинских заједница у Републици Србији.