Скупштина усвојила Декларацију о заштити права и будућности српског народа и више закона

Скупштина усвојила Декларацију о заштити права и будућности српског народа и више закона

31/07/2024 Off By BERB

Фото: Танјуг

 

Скупштина Србије завршила је прву седницу ванредног заседања на којој је усвојила укупно 60 тачака дневног реда, међу којима је Декларација о заштити права и будућности српског народа усвојена на Свесрпском сабору у Београду, 8. јуна.

Посланици Скупштине Србије усвојили су, на данашњој седници, и више закона којима се омогућује задуживање за инфраструктурне пројекте, као и Закон о изменама и допунама Закона о платним услугама.

Од закона који омогућавају задуживање најзначајнији је Закон о задуживању Републике Србије код Банке Поштанска штедионица за потребе финансирања Пројекта изградње урбане инфраструктуре и Националног стадиона са приступним саобраћајницама, који је поднела Влада, у износу од 42 милијарде динара.

Усвојени су и Закон о задуживању Републике Србије код Уникредит банке Србија а.д. Београд за потребе финансирања Пројекта Рума – Шабац – Лозница, који је поднела Влада, у износу од 11,7 милијарди динара, а за тај пројекат усвојен је и Закон о задуживању Републике Србије код Банка Интеза АД Београд, који је поднела Влада, у износу од 15 милијарди динара.

Усвојен је и Закон о задуживању Републике Србије код ОТП банке Србија а.д. Нови Сад за потребе финансирања Пројекта изградње обилазнице око Крагујевца, који је поднела Влада, у износу од 12 милијарди динара.

Посланици су усвојили и измене Закона о посебним условима за реализацију пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности.

Скупштина Србије је данас већином гласова поново изабрала Јоргованку Табаковић за гувернера Народне банке Србије, а њу је за нови мандат од шест година предложио председник Србије Александар Вучић.

Посланици Скупштине Србије изабрали су данас проф. др Благоја Пауновића за новог председника Фискалног савета Републике  Србије, а на ту функцију га је предложио председник Србије Александар Вучић.

Посланици Скупштине Србије усвојили су данас измене Закона о привременом уређивању начина наплате таксе за јавни медијски сервис, којима се повећава претплата за јавни сервис за 50 динара, а уместо досадашњих 299 динара такса ће износити 349 динара.

У образложењу закона наводи се да је као најцелисходније предложено решење да се у периоду од 1. јануара 2016. године до 31. децембра 2025. године јавни медијски сервиси делимично финансирају из буџета Републике Србије, а делимично из таксе за јавне медијске сервисе, која би се наплаћивала преко рачуна за утрошену електричну енергију, који обезбеђује високи степен наплате таксе.