Подршка очувању културног наслеђа националних заједница

Подршка очувању културног наслеђа националних заједница

21/07/2024 Off By BERB

Фото: minljmpdd.gov.rs

 

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов присуствовао је данас у Таванкуту Дужијанци – традиционалној жетвеној свечаности којом се прославља завршетак жетве, у организацији Хрватског културно-просветног друштва „Матија Губец“.

Жигманов је рекао да је култура за сваки народ важан ресурс за очување и развој националног идентитета, и додао да је у том смислу, у културном животу сваког народа, важно да се културно наслеђе преноси на млађе генерације како би се оно сачувало и да се, са друге стране, чине напори да се културно и уметничко стваралаштво карактаристично за сваки народ на што квалитетнији начин презентује.

Како је навео, то смо ових дана смо у Таванкуту видели на примеру хрватске заједнице, а Влада Републике Србије, нарочито Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, чврсто ће и надаље стајати у својем деловању да политике афирмације и подршке култури националних заједница буду у фокусу рада.

Уз велики број младих у народним ношњама, међу којима су били и учесници 13. Семинара буњевачког стваралаштва и 39. сазива Колоније наиве у техници сламе, света миса, коју је служио Маринко Стантић, служена је у препуној цркви Пресветог срца Исусовог у Таванкуту.

И ове године, у оквиру манифестације „Таванкутско културно лито“, Хрватско културно-просветно друштво „Матија Губец“ и Галерија Прве колоније наиве у техници сламе организовали су у протеклих седам дана богат програм у оквиру којег се презентује културна баштина Хрвата Таванкута и околине, насеља на територији града Суботице.

Реч је о традиционалним манифестацијама – ове године се одржала по 39. пут Колонија сламарки, која окупља жене, наивне ликовне уметнице које за средство ликовног израза користе сламу, те 13. по реду Семинар буњевачког стваралаштва, у оквиру којег се културне праксе везане уз традицију преносе на млађе нараштаје и водитеља фолклорних друштава из других средина.

Ове године тема семинара је била „Сватови“, а учествовало је више од 40 полазника из земље и иностранства, који су учили да свирају, певају и играју.