Мали: Оптимиста сам након састанка са “S&P”, очекујемо инвестициони рејтинг
19/04/2024Фото: Министарство финансија
Потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали састао се у Вашингтону са представницима рејтинг агенције “S&P” након кога је изјавио да је оптимистичан у вези са очекивањима да ћемо до краја године од ове агенције добити инвестициони рејтинг.
„Кредитни рејтинг је као крвна слика једног организма, а рејтинг агенција даје оцену да ли смо довољно здрави да имамо инвестициони рејтинг. Ако то успемо да урадимо, а очекујемо њихов наредни извештај у октобру ове године, онда ће то бити шлаг на торти, након свих наших реформи и активности које смо протеклих 12 година већ предузимали како би наша економија расла, била јака и стабилна“, рекао је Мали.
Како је истакао, то је био добар и конструктиван састанак.
„Имали смо састанак са директором за целу Европу. Питао нас је о нашој економији, плановима, али и регионалим изазовима попут односа Београда и Приштине, ситуације у БИХ, свега онога што утиче на кредитни рејтинг“, истакао је потпредседник Владе.
Ово је, додао је, за наше грађане велика вест.
„Ако успемо то да урадимо то значи јефтиније изворе финансирања, за грађане и предузећа, самим тим више инвестиција, нове фабрике, радна места, веће плате за буџет Србије, више новца и за веће пензије. Тако да, за нас, за наше јавне финансије највећа и најважнија борба је борба за инвестициони рејтинг“, подвукао је Мали.
Подсетио је и да сутра има састанак са још једном од највећих рејтинг агенција на свету, агенцијом Moody's.
Подсећамо, агенција за оцену кредитног рејтинга “S&P” побољшала је 5. априла ове године Републици Србији изгледе за повећање кредитног рејтинга са стабилних на позитивне, уз потврду оцене кредитног рејтинга ББ+ што је индикација да би Србија у наредних годину дана могла први пут да достигне инвестициони рејтинг од стране једне од највећих рејтинг агенција на свету.
У извештају Агенције се истиче да је, упркос кризи и свим изазовима из спољног окружења, Србија успела да сачува стабилност економије и поверење инвеститора, да оствари висок ниво страних директних инвестиција и да сачува радна места.
Министар је на крају сумирао утиске са састанака које је имао током дана истакавши да је ММФ направио добру анализу светске економије.
По њему, веома охрабрујуће је што српска економија расте брже од европске и светске економије. Посебно је апострофирао изјаву директорке Међународног монетарног фонда (ММФ) Кристалине Георгијеве о растућем нивоу државног дуга у појединим земљама и нагласио је да Србија није међу тим државама.
Директорка ММФ је истакла да је од 2019. године укупан светски дуг у односу на укупан светски БДП порастао са 84 на 93 одсто.
„Дакле, јавни дуг у односу на БДП, када је свет у питању, данас је на 93 одсто. Српски јавни дуг у односу на БДП на данашњи дан је 47,6 одсто. Дакле, скоро па смо дупло бољи него што је то просек у свету. Ти подаци сами све показују, то не говори ни Александар Вучић, ни Ана Брнабић, ни Синиша Мали. То каже Међународни монетарни фонд и бројке“, рекао је министар.
Све то, истакао је, говори у прилог да смо водили и водимо одговорно нашу економску политику упркос огромним издацима које смо имали у прошлости и који су у време короне и енергетске кризе достигли неких девет милијарди евра.
„Упркос свему што радимо за нашу привреду, огромним инвестицијама које имамо у путну и железничку инфраструктуру, здравство, образовање, успели смо да одржимо јавни друг под контролом. Једна мала и успешна Србија има јавни дуг 47,6 одсто у односу на БДП, док је јавни дуг у свету на нивоу од 93 одсто“, поновио је Мали.
Министар је одржао састанак и са потпредседником МИГА (Multilateral Investment Guarantee Agency) Јунаидом Камал Ахмадом, са којим је, такође, имао квалитетне и конструктивне разговоре.
МИГА је међународна финансијска институција која је део Светске банке. Главни циљ МИГА је подстицање приватних улагања у земље у развоју како би се подстакао привредни раст, стварање радних места и смањило сиромаштво. МИГА пружа подршку различитим секторима, укључујући инфраструктуру, енергетику, рударство, индустрију, банкарство и финансије.
Министар је на крају првог дана радне посете Вашингтону имао и састанак са делегацијом Либије и министром финансија те земље Калед Ал Мабрук Абдулахом.