Норвешка искуства драгоцена за период након трагичних догађаја у Србији

Норвешка искуства драгоцена за период након трагичних догађаја у Србији

02/06/2023 Off By BERB

Foto: srbija.gov.rs

 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић примила је данас представнике Норвешког центра за студије насиља и трауматског стреса (НКВТС) и Центра Утojа који су јој пренели искуства у вези са периодом после трагичног догађаја на острву Утеyа 2011. године, када је убијено 69, већином младих особа.

 

Премијерка је истакла да трагедије, попут оне која се догодила 3. маја ове године у Основној школи „Владислав Рибникар“, мењају читаву земљу заувек и апсолутно изискују адекватан одговор и пуну подршку породицама настрадалих.

Цело друштво пролази кроз стресни период, указала је премијерка Брнабић и додала да је држава спремна да учини све што је потребно да помогне породицама, ученицима и наставницима те школе, али уз поштовање мишљења и у договору са Саветом родитеља школе и породицама настрадале деце.

Брнабић је представницима Норвешког центра захвалила на доласку у Београд и подршци коју су пружили члановоима Савета родитеља Основне школе „Владислав Рибникар“ и стручњацима у Институту за ментално здравље са којима су разговарали.

Представници Норвешког центра и стручњаци за пост-трауматски третман и културу сећања пренели су премијерки Србије своја искуства после трагедије на острву Утojа 2011. године и указали да је у овом тренутку неопходно обезбедити довољно времена за опоравак породицама настрадалих ученика и креирати тимове стручњака различитих профила који ће им пружити пуну психолошку и сваку другу врсту подршке. То су мере које су дале разултате у њиховој земљи, подвукли су.

Норвешка је, после трагичног догађаја на Утojа острву у јулу 2011. године, осмислила моделе програма за рад мултидисциплинарних тимова са младима и то у препознавању угрожених, праћењу њиховог здравственог стања и њихов дугорочни психо-социјани опоравак.

Тим експерата, који чине чланови три институције: Утojа центра, Норвешког универзитета за науку и технологију из Трондхајма – НТНУ и Центра за студије о насиљу и пост-трауматски стрес – НКВТС, разговарали су раније са члановима Савета родитеља Основне школе „Владислав Рибникар“ и психијатрима и психолозима са Института за ментално здравље, присуствовали су и састанку Радне групе за ментално здравље и подршку младима, којом председава премијерка Брнабић, а у плану је и посета местима где се десило друго масовно убиство у општинама Младеновац и Смедерево.

Састанку у Влади Србије присуствовао је и амбасадор Краљевине Норвешке Јорн Гјелстад.